Keanu Reeves’ten Matrix açıklaması

Bill & Ted, Point Break, Speed, The Matrix, John Wick gibi filmlerin yıldızı Keanu Reeves, son olarak Replicas ile izleyicilerin karşısına çıktı. Hollywood'un en önemli yıldızlarından olan Reeves, izleyicilerinin de uzun süredir merakla beklediği Matrix sorusunu cevapladı ve "Böyle bir projeye dahil değilim" dedi.

Keanu Reeves’ten Matrix açıklaması

The Matrix ve Johnny Mnemonic gibi filmlerle başarı yakalayan Keanu Reeves, bilim kurgu türüne geri dönüyor. Yönetmenliğini Jeffrey Nachmanoff‘un üstlendiği Replicas'ta, bir nörolog olan William Foster‘ın çığır açan buluşu konu ediliyor. Foster, ölen insanların bilincini klonlanmış bedenlere aktarmayı başarıyor. Böylece ölümün insanlar için bir son olmadığı yeni bir düzenin temellerini atıyor. Bu teknolojiyi denediği ilk kişiler arasında ise ailesi yer alıyor. Bir trafik kazasında kaybettiği ve yokluklarına tahammül edemediği ailesini replika teknolojisiyle yaşama döndürüyor. Onlara bu gerçeği söylemeden hayatına kaldığı yerden devam etmeye çalışıyor. Fakat işler sandığı gibi kolay olmuyor. Problemler eşinin gerçeği keşfetmesiyle başlıyor.

Keanu Reeves, William Foster rolünü üstlenirken ona Alice Eve, Thomas Middleditch, Emily Alyn Lind, John Ortiz, Emjay Anthony, Nyasha Hatendi ve Aria Lyric Leabu gibi isimler eşlik ediyor. Çekimleri Porto Riko’da gerçekleştirilen filmde, Keanu Reeves'in daha önceki birkaç projesinde de birlikte çalıştıkları ünlü Hollywood yapımcısı Lorenzo Di Bonaventura'da yer alıyor.

Yeniden bir bilim kurgu filminde oynamak nasıldı?
Bilim kurguyu seviyorum, dünyayı inşa etmeyi seviyorum, Trojan Horse olabilmeyi seviyorum, bence diğer tüm türler bilim kurgu grubuna girebilir.

Replicas’ta nasıl bir karakteri canlandırıyorsunuz? 
William adında bir bilim adamını oynuyorum. Daha önce başarılamayan bir şey yapıyor ve insan klonluyor. İlk başarılı klonlama da ailesi oluyor. Ailesini kaybeden bir adam onları yeniden hayata getirmek için ne gerekiyorsa yapıyor. Tabii bu durumdan doğan bazı sorunlar ortaya çıkıyor. Bu karakter hayata geri döndürmeye çalıştığı insanların bilinciyle hareket etmeye başlıyor ve bu durumun iyileştirilmesi için bir takım değişikliklerin yapılmasını, yapılmazsa beklenmeyen sonuçlarla karşılaşacağını fark ediyor.

replicas-keanu-reeves4
Filmde insanların kendilerine soracakları ana soru nedir?
Ölü insanların mükemmel bir kopyasını yaratabilseniz bile, bu oluşturulan kopyalar gerçekten onlar mı? Tabiatla oynadığınızda ödenecek bir bedel olabilir. İnsanları geri getirmenin ahlaki ve etik sorunlarından olup olmayacağı hakkında baya düşündük. Fragmanda izlediğinizden daha fazlası da var.

Bu filmde sizi etkileyen nedir?
Fikirler, duygular ve filmin duyguları. Tutkusu da çok heyecan vericiydi. Rolün kendisi de öyleydi. Güzel tonlarda oynadığını düşündüm. Dram vardı, gerilim vardı, espriler vardı. O tonlar konusunda çok tutkuluydu. Bu rolü oynamak çok keyifliydi. Sanırım hepimiz harika bir hikâye ve harika rol bekliyoruz.

Taktiksel olarak insanlara duyguların ve olayların nasıl ilerleyeceğini gösteriyorsunuz. Sizin düşüncelerin nedir?
Teşekkür ederim. Uydurma bilimsellik ve teknoloji yaratmak çok eğlenceliydi. Üstelik gerçeklik fikri içinde bulunduruyor. Patlamış mısır filmi gibi, düşündürüyor, güldürüyor, korkutuyor, geriyor. İçerisinde çokça sevgi var.

30 küsur yıl önce kariyerinize ilk başladığınız dönemler size neler hatırlatıyor?
20 yaşında bir çocuk arabasıyla Hollywood’a gidiyor. Oyuncu olmak, filmlerde rol almak istiyor. Umutları ve hayalleri yanında. Tutkusu da öyle. İnanılmaz sanatçılarla çalışıp, harika hikâyeler anlatabilecek şansı buldu. Ve hayatımı değiştiren anlara sahne oldu. Bence hikâye, karakter ve yaptığınız şey kuzey yıldızınız. Bu da her şeyi ve önemli olanları bir arada tutuyor. O fırsata sahip olduğunuz için şanslısınız.

Klonlama ve kopyalama fikrine nasıl bakıyorsunuz?
Bunlar kendime sorduğum sorular ve umarım tür olarak bu işin doğru tarafında kalırız diye düşünüyorum. Birçok cevaplanmamış soru var. Evet, filmin yapmayı umut ettiği şey, belli bazı teknolojilerden bahsetmek ve aynı zamanda da onların bizim kişiliğimizle ailemizle nasıl bağdaştığını ve muhtemel sonuçlarını gösterebilmek. Tabii bir yandan da eğlendirmesini umuyorum. Zihninizi beslemek istiyoruz. Ruhunuzu beslemek istiyoruz. Kalbinizi beslemek istiyoruz.

replicas-keanu-reeves3
Rol sizi duygusal olarak etkiledi mi?
Bu türde bir rol canlandırmak, önceki çalışmalarımdan farklı oldu. Oyunculuk içgüdülerini harekete geçiren, William karakterinin karmaşıklığı ve yaşadığı travma yaratıcı olaylar oldu. Ailesini kaybeden bir eşi ve bilim adamını canlandırıyorum. Hepimiz hayatımızdaki insanları kaybettiğimiz için, insanın burada kendini bulabileceği bir şey var. Bu karakteri canlandırmak için bana çekici ve güçlü gelen bağlayıcı şeyse, onların nasıl geri getirilebileceğine dair acı verici düşünce oldu.

‘MATRIX’E DAHİL DEĞİLİM’

Çok kısa bir süre sonra sevilen seri John Wick 3 ile de izleyicilerin karşısında olacaksınız. Onun dışında diğer projeleriniz nedir?
Bill & Ted Face the Music, şu an deneme aşamasında, eğitici bir hikaye. Filmde geçmişte genç gezginler olarak birlikte vakit geçiren ikiliyi, orta yaşa gelmiş ve aile sorumluluğu almış olarak görüyoruz. Binlerce şarkı yazmışlar ancak daha dünyanın en iyi şarkısını bulamamışlar. Gelecekten gelen bir ziyaretçi, sadece onların yazacağı şarkının dünyayı kurtaracağını söyleyecek ve maceraya atılacaklar. Ancak filmi canlandırmak bir zor oldu. Sinema bugünlerde epey zorlaştı.

Matrix'i yeniden yapacak mısınız?
Seyircilerimle de bu konuyu konuşuyoruz. İstemeyeceklerini düşünmüştüm. Ama adını duymak bile onları heyecanlandırdı. Ama böyle bir projeye dahil değilim.

replicas-keanu-reeves2