Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kıbrıs Rum Kesimi’nde 4. yüzyıldan kalma Hipodrom’daki antik Roma araba yarışmaları resmeden mozaik ortaya çıkarıldı
Kıbrıs Rum Kesimi’nde 4. yüzyıldan kalma Hipodrom’daki antik Roma araba yarışmaları resmeden mozaik ortaya çıkarıldı
Arkeologlar, Roma hipodromlarındaki antik araba yarışlarını sahneleyen 11 metrelik mozaiği ortaya çıkardı.
Kültür Sanat 11 Ağustos 2016 - 18:17

Dailymail’de yer alan habere göre, 4. yüzyıldan kaldığı tespit edilen muhteşem arkeolojik eser, başkent Lefkoşa’nın biraz dışındaki Akaki köyünde keşfedildi. Arkeoloji dünyasını heyecanlandıran mozaikte, inanılmaz ayrıntılı bir şekilde 4 araba yarışçısının her biri dörtlü at arabasını sürerken resmediliyor. Uzmanlar, eserde, Antik Roma’daki dört farklı grubun temsiliyetinin resmediliğine inanıyorlar.

2

Yunanca Hippos(at), ve dromos(ders) kelimelerinden oluşan hipodromlar Helenistik, Roma ve Bizans döneminde araba ve at yarışlarının kullandığını bir açık hava stadyumu özelliği taşıyor. Kazı ekibi halen çalışmalarına devam ederken, ortaya çıkan eser yaklaşık 11 metre uzunluğunda ve 4 metre genişliğinde.

1

Ekip, Kıbrıs, Roma egemenliği altındayken, eserin zengin bir asilzadenin yaşam alanının bir parçası olduğuna inanırken, kazıların sonucunda adanın antik geçmişine de ışık tutacaklarına inanıyorlar.

Son güncelleme: 15:55 - 12.08.2016