Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kırmızı Kedi’den afiş açıklaması: Siyasi bir tavır
Kırmızı Kedi’den afiş açıklaması: Siyasi bir tavır
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) dün zabıta ekiplerinin Kartal'daki Kırmızı Kedi Kitabevi'ne gelerek SÖZCÜ yazarları Yılmaz Özdil'in 'Sen Kimsin?' ile Soner Yalçın'ın 'Saklı Seçilmişler' kitaplarının afişlerinin indirilmesiyle ilgili bir açıklama yayınladı ve binanın kendi mülkleri olduğunu iddia etti. Kırmızı Kedi Kitabevi ise mülkün İBB'ye değil, Kartal Belediyesi'ne ait olduğunu belirterek, "Yazarlarımızın afişinin indirilmesi siyasi bir tavır" dedi.
Kültür Sanat 27 Ocak 2018 - 13:59

İBB’ye bağlı zabıta ekipleri dün Kartal’daki Kırmızı Kedi Kitapevi’ne geldi ve Türkiye’nin en çok okunan yazarları Yılmaz Özdil ile Soner Yalçın’ın kitaplarının bulunduğu afişleri indirdi.

İBB, MÜLKÜN KENDİLERİNE AİT OLDUĞUNU İDDİA ETTİ

Tepki çeken uygulamanın ardından İBB, şu açıklamayı yaptı: “Yerinde yapılan incelemelerde uyglamanın kabahatler kanunun 38-1 maddesi ayrıca ilan reklam yönetmeliğinin 5’inci maddesine göre izinsiz afiş olduğu belirlenmiş ve Zabıta Müdürlüğü tarafından yayınevine gerekli uyarılar yapılmıştır. Ayrıca afişin asıldığı binanın İstanbul Büyükşehir Belediyesi mülkü olduğu anlaşılmıştır. Bunun üzerine afişler yayınevi tarafından indirilmiştir. Bu işlem sadece adı geçen yayınevi ile ilgili olmayıp kent genelinde izinsiz yapılan tüm uygulamalar için geçerlidir.”


‘MÜLK İBB’NİN DEĞİL, KARTAL BELEDİYESİ’NİN’

Kırmızı Kedi Kitabevi de bu ifadelerin üzerine yeni bir açıklama yayınladı. “İBB tarafından yapılan açıklama gerçekleri yansıtmamaktadır” denilen açıklamada, “Bildirim dedikleri şey Cuma sabahı 10.00 civarında yapılmış ve kitabevimizin cephesine asılı afişlerin hemen, dükkanın içerisinde ve etrafında insanlar varken, bir saat içinde indirilmesi istenmiştir. Bu arada kitabevi olarak kullandığımız yerin mülk sahibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi değil, Kartal Belediyesi'dir. Kitabevi yetkililerimiz zabıta görevlileriyle konuşmalarında söz konusu afişlerin aylardır orada olduğunu, kitabevine konuyla ilgili hiçbir tebligat yapılmadığını, eğer bir harç v.b. söz konusuysa bunun hemen halledileceğini söylemişlerdir. Görevliler ise cevaben afişleri indirme talimatı aldıklarını, sökmek için gerekli vincin bir üst sokakta beklediğini ifade etmişlerdir” denildi.

ÖNCESİ…

kirmizikedi
SONRASI…

basliksiz-3
‘SİYASİ BİR TAVIR’

Açıklama şöyle devam etti: “Kartal Çarşı'ya üst sokakta bir vinci hazır tutup gelmenin ve koskoca çarşıda sadece iki yazarımızın afişinin indirilmesinin siyasi bir tavır olduğunu açıktır. Kitabevine vinçle birlikte gelmenin ‘uyarı’dan daha öte bir şey olduğu bellidir. Gelen yetkililer bu durumu tartışamayacaklarını belirttikten sonra getirdikleri vincin ve söküm işlerinin maliyetinin de bizim tarafımızdan karşılanması gerekeceğini, eğer söküm işini kendimiz yaparsak bunun ekonomik açıdan daha uygun olacağını belirtmişlerdir. Bunun üzerine bu keyfi uygulamayı yapanlara bir de üste para vermemek için afişlerimizi kendimiz indirdik. Olayın aslı bundan ibarettir.”

Son güncelleme: 14:06 - 27.01.2018