Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kitapta şaşırtıcı oyunlar var
Kitapta şaşırtıcı oyunlar var
Yazar ve psikolog Gündüz Vassaf, bugüne dek pek çok kitaba imza attı.
Kültür Sanat 16 Nisan 2017 - 00:57

Birgan BİLEKE

Yazar ve psikolog Gündüz Vassaf, bugüne dek pek çok kitaba imza attı. 64 hikayeden oluşan ve havaalanı öykülerine yer veren kitabı ‘Yol Arkadaşım-Havaalanı Yazıları' ise pek çok temayı içeriğinde barındırıyor. Ortak noktalarının ‘umut' teması olduğunun altını çizen yazarla kitabı hakkında mini bir sohbet gerçekleştirdik…

Havaalanları zaman tuzağı mekanlar

– Sık sık yolculuk yapan kişilerin duygularına tercüman olduğunuz, onlara farklı pencereler açtığınız ‘Yol Arkadaşım-Havaalanı Yazıları' kitabınızın konusundan bahseder misiniz?
Öncelikle havaalanına hiç gitmemiş olanlar… Orada kendilerine şüpheli gözüyle bakılıp onur kırıcı zanlı muamelesi görmeye, istemedikleri halde koca bir alışveriş merkezinde bulunmaya hazırlıklı olsunlar. Uçaklarının nerden kalkacağını ararken kötü işaretleme yüzünden kaybolduklarında sabırlı olup kendilerine güvenlerini yitirmesinler. Bütün bunlara hazırlıklı olduktan sonra bu sıkıcı mekanda keyifli vakit geçirebilmemiz için yaratıcılığınızı seferber edebilecek şaşırtıcı oyunlar da var kitapta.
– Kitabınızda 20 ülke, 40 havaalanı ve 64 hikaye yer alıyor. Adeta bir günlük formatında olan kitabın ne kadarı gerçek ne kadarı kurgu?
Annem Balkan göçmeni ve boş vakit geçirilmesine asla tahammül edemezdi. Havaalanları da çok beklendiği için zaman tuzağı mekanlar. Ben de bari havaalanlarındaki yaşantımı yazayım dedim ve günlük tuttum. Yazdıkça da kelimelerim beni zamanla alemine uçurdu.

14

– Kitabınızdaki yazıların ortak noktasının umut olduğunu söylüyorsunuz. Bu cümlenizi biraz açar mısınız?
Tersi bizi sürekli edilgenliğe götürür; korku iktidarı kurmak isteyenlere güç verir. Kötülüğü durdurmak için ‘Ne yapabilirim?' diye sormazsan kötümserliğini salgın hastalık gibi yayıyorsun demektir. Sadece karşı gelmekle yetinmeyerek, geleceği başka bir dünyanın da mümkün olabileceği gerçeği üzerine kurgulamalıyız. Birçok ülkede ses getiren küresel Gezi olayı da bunun habercisiydi. Sessizliği, ölümün değil bile bile kurban vermeme olgunluğunun iyimser gerçekçilik üzerine kurulduğunun bir işaretiydi.
– Kitabınızla ilgili nasıl tepkiler alıyorsunuz?
Kitap çıktığında eni iki, uzunluğu dört kilometre, kimsenin beni, benim kimseyi tanımadığım bir adada yaşıyordum. Hâlâ da öyle. Bu nedenle bir tepkiden bahsetmem zor.

SIRADA EVLİYA ÇELEBİ KİTABI VAR

– 2017'de hayata geçireceğiniz yeni kitap projeleri neler?
Karakarga, geçtiğimiz yıllarda Yapı Kredi'den çıkan ve baskıları tükenen ‘İstanbul'da Kedi' ve ‘Boğaziçi'nde Balık' kitaplarımı yayınlayacak. Bugünlerde 17. yüzyılda resimleriyle Vatikan'ı şaşkına çevirmiş ve faili meçhul bir cinayete kurban gitmiş Caravaggio üzerine roman yazıyorum. Bir de Evliya Çelebi var sırada bekleyen.