Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Konsolos Davis ABD’de olanları unuttu, gençlere bu nasihatlerde bulundu!
Konsolos Davis ABD’de olanları unuttu, gençlere bu nasihatlerde bulundu!
ABD İstanbul Başkonsolosu Jennifer T. Davis, liseli gençlerle bir araya geldi. Küresel ısınma, ayrımcılık gibi konularla ilgili konuşan Davis, akıllara Paris İklim Anlaşması'ndan çekilme kararı alan, Meksika sınırına duvar ören, siyahilere karşı şiddetin artmasına sebep olan ve Müslümanları ABD'den göndermeye çalışan Trump yönetimini getirdi. 
Kültür Sanat 30 Eylül 2017 - 13:58

Birleşmiş Milletler (BM) konferanslarının lise düzeyinde modellendiği, ‘İTÜ Uluslararası Model Birleşmiş Milletler Konferansı’nda (IIMUN’17), yerli ve yabancı 350 lise öğrencisi bir araya geldi. Dünyanın küresel boyuttaki sorunlarını konuşan ve tartışan öğrenciler, aynı zamanda bu sorunlara çözüm önerileri aradı. Konferansta ağırlıklı olarak küresel ısınma, ayrımcılık, cinsiyetçilik, ırkçılık, terörizm gibi konular öne çıktı.

Bu yıl 6’ıncısı düzenlenen konferansa, ABD’nin İstanbul Başkonsolosu Jennifer T. Davis de katıldı. Açılış konuşmasını yapan Davis, geleceği kuracak ve yön verecek gençlerle bir arada olmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade ederek, dünyada yaşanan birçok sorunun gelecekte yaşanmaması adına gençlere güvendiklerini vurguladı.

Küresel ısınma, ayrımcılık, cinsiyetçilik, ırkçılık, terörizm gibi tüm dünyayı etkileyen sorunlara dikkat çeken Davis, “Bu sorunlar tüm ülkelerde var. Bir ülke tek başına bu sorunların üstesinden gelemez. Bu sebeple ülkelerin birlikte hareket etmesi lazım. Birleşmiş Milletler de bu amaçla kurulmuştur” dedi.

konferans
TRUMP’IN POLİTİKALARINA DEĞİNMEDİ

Davis’in bu sözleri akıllara ABD’deki Trump yönetiminin küresel ısınmaya karşı 191 ülkenin imzasının bulunduğu ve sera gazları salınımının azaltılmasına dair çalışmaları içeren Paris Anlaşması’ndan çekilme kararını getirdi. Yine ayrımcılıkla ilgili de konuşan Davis’in, Trump’ın Meksika sınırına duvar örmesi, siyahilere yönelik artan şiddet ve Müslümanların ülkeden sınır dışı edilmesiyle ilişkin tartışmalarla ilgili konuşmaması dikkat çekti.

İTÜ GVO Ekrem Elginkan Lisesi 12. sınıf öğrencisi ve aynı zamanda konferansın Genel Sekreteri olan Aslıhan Beji, dünyanın en önemli sorunlarından birinin çevre ve iklim değişikliği olduğunu belirterek, “Çünkü küresel ısınma çok ileri bir düzeye ulaşmakta” dedi.


Son güncelleme: 14:09 - 30.09.2017

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.