Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Korsanla mücadelede 2017 karnesi
Korsanla mücadelede 2017 karnesi
Emek hırsızlığına karşı mücadeleyi sürdüren Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde yapılan 911 operasyonla toplam 1 milyon 49 bin 88 korsan CD, kitap, film ve albüm ele geçirildi. 
Kültür Sanat 12 Ocak 2018 - 10:14

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 81 ilde oluşturduğu il denetim komisyonları ile sahte bandrollü kitap, bilgisayar programları, bilgisayar oyunları, CD, film ve müzik eserlerinin yasa dışı çoğaltılmış nüshaları gibi korsan ürünlere yönelik denetim çalışmalarını sürdürüyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, teknolojik gelişmelerin, iletişim ve çoğaltım tekniklerinin, emek hırsızlığını kolaylaştırdığını, fikir ve sanat eserlerinin kısa sürede çoğaltılarak satışa sunulmasını mümkün kıldığını belirtti ve “Bakanlık olarak artan bir hız ve kararlılıkla emek hırsızlığına karşı mücadeleyi sürdürüyoruz” dedi.

KORSAN MATERYAL SAYISINDA AZALMA

Fikri hak ihlallerine karşı yürütülen mücadele kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü ile işbirliği içinde çalışan il denetim komisyonlarının denetimleri sonucunda 2017 yılında yapılan 911 operasyonla toplam 1 milyon 49 bin 88 korsan CD, kitap, film ve albüm ele geçirildi. 2016 yılında, yaklaşık 900 operasyonda karşılık 2 milyon 198 bin 76 materyal ele geçirilmişti. Son iki yıl karşılaştırıldığında yapılan operasyon sayısı neredeyse aynı olmasına rağmen, korsan materyal sayısında geçen yıla oranla yüzde 52 azalma kaydedildi. Bu durum, Kültür ve Turizm Bakanlığının yaptığı bandrol uygulaması, aldığı teknolojik önlemler ve fikri mülkiyet haklarının dinamik yapısına uygun politikaları ile polis teşkilatının emeği sonucu korsan materyal üretiminde ciddi bir düşüş yaşandığını gösteriyor. Korsanla mücadele konusunda devam eden yoğun çalışmalar sonucu Türkiye, korsan CD'ler, filmler ve kitapların nadir görüldüğü ülkelerden biri haline geldi.

YENİ KANUN YOLDA

2017 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Dairesi Başkanlığının işbirliğiyle tezgahlarda, sokaklarda, merdiven altlarında sürdürülen fiziki korsanlık önemli ölçüde azaltılırken internet üzerinden sürdürülen korsanlık bakımından da yeni düzenlemelerin hazırlığı tamamlandı. Bakanlığın hummalı çalışması sonucu tamamlanan 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Taslağı Başbakanlığa gönderildi. Taslak kanunun yasalaşmasıyla internet aracılığıyla gerçekleşen ihlallerde eser veya hak sahiplerinin hiç beklemeksizin yargısal süreci başlatması ve başvurudan itibaren en geç 24 saat içinde ihlalci internet sitelerine erişimin engellenmesi kararının verilmesi mümkün olacak. İnternet üzerinden korsanlıkla mücadelede Kültür ve Turizm Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Erişim Sağlayıcıları Birliği ve ilgili diğer kurum ve kuruluşlar işbirliği halinde çalışacak.