Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Körü körüne nasıl yazılır? TDK’ya göre ‘körükörüne’ bitişik mi ayrı mı yazılır?
Körü körüne nasıl yazılır? TDK’ya göre ‘körükörüne’ bitişik mi ayrı mı yazılır?
Türk Dil Kurumu (TDK) güncel yazım kılavuzu ile internet ortamında hizmet vermektedir. Birçok kelimenin nasıl yazıldığı bu güncel sözlük sayesinde online olarak sorgulanabilmektedir. Bu sayfada en çok sorgulanan sözcük tipleri bitişik ya da ayrı yazılması gerekenlerdir. Bu sözcüklerden biri de 'körü körüne'dir. Körükörüne mi, körü körüne mi? Nasıl yazılır? TDK'ya göre anlamı ve doğru kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizde...
Sozcu.com.tr
Kültür Sanat 19 Haziran 2019 - 08:31

Türkçede özellikle iki sözcüğün yan yana gelerek oluşturduğu yeni sözcük ya da sözcük öbeklerinin nasıl yazıldığı çok karıştırılır. Türkçeyi yazım kılavuzuna uygun bir şekilde kullanmak isteyenlerin sık sık yazılışını merak ettikleri sözcüklerden biri de ‘körü körüne’dir.

KÖRÜ KÖRÜNE NE DEMEK: Davranışının gerekçesini ve nasıl sonuçlanacağını bilmeden, düşünüp taşınmadan anlamındadır

KÖRÜ KÖRÜNE NASIL YAZILIR?

Bu kelimenin “körü körüne mi, körükörüne mi” olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı körü körüne şeklinde olmalıdır. Yani ayrı yazılmalıdır.

körükörüne (Yanlış kullanım)
körü körüne (Doğru kullanım)

Cümle içinde kullanımı:

“Kardeşinin anlattıklarına körü körüne inanmamasını isterdim.”

Etiketler