Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Küba’yı dünyayla buluşturuyoruz
Küba’yı dünyayla buluşturuyoruz
15. Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nde ekibiyle birlikte sahne alacak Lizt Alfonso, 28-29 Temmuz’da Küba müziği tınılarının cha-cha, mambo, rumba, conga, bolero ritimleriyle buluşmasından önce SÖZCÜ Pazar’a konuştu...
Sercan MERİÇ
Kültür Sanat 23 Temmuz 2017 - 01:42

Dansın dili ortak

– Beş kıtada yüzlerce performansa imza attınız. Bu süreçte sizi en sıcak karşılayan ülke hangisiydi?
Dansın dili ortak; o yüzden gittiğimiz her yerde çok güzel karşılanıyoruz. Daha önce Türkiye'de performans sergilemiştik. Türkiye de en sıcak karşılandığımız ülkelerden biri. Bu kez dans severlerle Bodrum'da buluşacağımız için çok heyecanlıyız.

– Çok genç yaşta ‘Lizt Alfonso Dance Cuba'yı kurdunuz. Bugüne kadar ekip olarak hangi başarılara imza attınız?
Yıllarca dünya çapında başarılı işlere imza attık. Dünyanın birçok yerinde performans sergilemeye devam ediyoruz. Grubumuz, Enrique Iglesias'ın ‘Bailando' şarkısının klibindeki performansıyla geniş kitlelere ulaştı. Mirvish Prodüksiyonu ‘Vida' ile müzikal alanında, Schimid Tivoli Prodüksiyonu ile Hamburg'ta ‘Amigas'ı sahneledik. Dünya çapında prestijli organizasyonlarda yer aldık. Son olarak da ‘Latido' adlı bir gösteri hazırladık.

iveliz-3

– Ekibin temel motivasyonu ne?
Amacımız, müzikleri, enerjisi ve dans aracılığıyla Küba'yı dünyayla buluşturmak.

Füzyon  bir çalışma

– Sanatınızda ilham aldığınız unsurlar neler?
Hayatın kendisinden ilham alıp füzyon bir çalışma ortaya koyuyoruz.

– Türkiye'nin yerel danslarını inceleme fırsatı buldunuz mu?
Ülkenize her geldiğimizde kültürünüzle ilgili yeni şeyler öğreniyorum. Danslarınızı keşfetmek için sabırsızlanıyorum.

– Bodrum'daki gösterinize gelecek olan izleyicilere ne vadediyorsunuz?
Gösterimiz aslında Küba'nın bugününün dans ve müzikle bir arada sunumu. İzleyicilerin 50’lerden günümüze dans ve müziği hissedecekleri bir gösteri olacak.

Tarihe adını  yazdırmış lider…

– Küba'da Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün bir büstü bulunuyor. Sizin için Türkiye ve Mustafa Kemal Atatürk ne ifade ediyor?
Mustafa Kemal Atatürk dünya tarihine adını yazdırmış bir lider. Türkiye kültürü, mimarisi, sanat eserleri, dansı ve müziğiyle keşfedilecek çok şey barındıran bir coğrafya. Sıcak insanlarınız, Türk mutfağı ve misafirperverliğinizden çok etkilendik.