Kuklaların başkenti İzmir’de festival coşkusu

26 ülkeden 50 kukla tiyatrosu, dünyanın en büyük kukla festivali 'Uluslararası Kukla Günleri' kapsamında İzmir'de performans verecek. 12. kez düzenlenen festival, sokaklar kukla gösterileriyle şenlenecek. 

Kuklaların başkenti İzmir’de festival coşkusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile bu sene 12. kez düzenlenen ‘İzmir Uluslararası Kukla Günleri’, 26 ülkeden 50 kukla tiyatrosuna ev sahipliği yapacak. 1-18 Mart tarihleri arasında 58 mekanda 58 gösterinin sahneleneceği dev organizasyon, bu yıl da ‘dünyanın en büyük kukla festivali’ olma özelliğini sürdürecek.

İzmir’in ‘dünyanın kukla başkenti’ yapmaya aday etkinliğe ABD, Almanya, Arjantin, Avusturalya, Brezilya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Ermenistan, Finlandiya, Fransa, Hindistan, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsrail, İsviçre, İtalya, İzlanda, Japonya, Litvanya, Romanya, Rusya, Slovenya, Yunanistan ve Türkiye’den sanatçılar katılacak.

kukla3
‘GELİŞİM İÇİN KUKLA İZLEYİN’

Festival direktörlüğünü Selçuk Dinçer’in üstlendiği “İzmir Uluslararası Kukla Günleri” kapsamında Gaziemir, Seferihisar, Bornova, Kınık, Çiğli, Selçuk, Beydağ, Torbalı, Ödemiş ve Kiraz’daki çocukları 15 ücretsiz kukla gösterisi ile buluşturmaya hazırlanan İzmir Büyükşehir Belediyesi, ‘Gelişim için kuklayı izleyin’ sloganıyla yola çıkan festival gruplarının coşkusunu, ‘Gezici Sanat Kamyonu’ ve ‘Gezici Sanat Sahnesi’ ile kentin dört bir yanına taşıyacak.

kukla2
SOKAKLARDA KUKLA COŞKUSU

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ‘Gezici Sanat Kamyonu’ ve ‘Gezici Sanat Sahnesi’ de kukla festivali kapsamında yollara çıkacak. İzmir'in en işlek cadde, meydan, metro ve vapur çıkışlarında sahnelenecek oyunlar, vatandaşları festival coşkusuna ortak edecek. Festival kapsamında kentte bulunan Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Fransa, İspanya, İtalya, Japonya ve Yunanistan’dan gelen sanatçılar, 15 farklı meydanda, 4 metro çıkışında ve 3 vapur iskelesinde oyunlarını sahneleyecek. Gösterimler Kıbrıs Şehitleri, Buca Kasaplar Meydanı, Karşıyaka Çarşı, Konak Meydanı, Konak Sevgi Yolu, Bornova Cumhuriyet Meydanı, Gültepe, Alsancak Dominik Caddesi, Bornova Küçük Park, Kıbrıs Şehitleri İsmail Sivri Heykeli Önü, Konak Meydanı Kemeraltı Girişi, Bornova Meydanı, Bayraklı Sevgi Yolu, Çiğli Kasaplar Meydanı, Göztepe Denizatı Heykeli Önü. Ege Üniversitesi, Bornova, Fahrettin Altay Üçyol metro çıkışı ve Karşıyaka, Alsancak, Konak vapur iskelelerinde gerçekleşecek. İHA