Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kültür Bakanlığı destek vermedi, mahkeme ‘gayri hukuki’ dedi
Kültür Bakanlığı destek vermedi, mahkeme ‘gayri hukuki’ dedi
Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu'nun (BGST) geçtiğimiz yıl izleyicilerle buluşturduğu Zabel oyunu ile Kültür Bakanlığı'na yardım başvurusunda bulunmuş, ancak bu başvuru reddedilmişti. BGST'nin bakanlığa açtığı dava sonuçlandı. Mahkeme, bakanlığın kararını gayri hukuki olarak nitelendirdi. 
Kültür Sanat 13 Şubat 2018 - 15:08

Gazete Müstehak’ın haberine göre, BGST, Zabel oyunu ile Kültür Bakanlığı yardımına başvurmuştu. Bakanlık, herhangi bir gerekçe göstermeden bu talebi reddetmişti. Bu durum geçmiş yıllarda BGST'nin Kim Var Orada Muhsin Bey'in Son Hamlet'i ve Lorca'nın Acıklı Güldürüsü adlı oyunları de yaşanmıştı. O durumlarda da BGST, Kültür Bakanlığı'nı mahkemeye vermiş ve mahkeme de bakanlığın kararını gayri hukuki olarak nitelendirmişti.

BGST, Zabel için de Ankara 7. İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme, yardım talebinin reddedilmesine ilişkin gördüğü davanın ardından “İşlemde hukuka uyarlık görülmemiştir” kararını verdi.

Mahkeme Kültür Bakanlığı'nın aldığı kararı böylelikle bir kez daha gayri hukuki bulmuş oldu.

‘TÜM ÖZEL TİYATROLARA TANINMIŞ BİR HAK’

BGST'den Duygu Dalyanoğlu olumlu sonuç beklemeseler de her çıkardıkları oyun için Kültür Bakanlığı'na başvuru yaptıklarını belirterek, “Fondan yararlanma hakkı, bütün özel tiyatrolara tanınmış bir hak. Fakat bu sezon yaptığımız başvuru da dahil olmak üzere başvurumuz dört defa reddedildi. Bunların üçü için verilen ret kararı İdare Mahkemesi tarafından hukuksuz bulundu. Şu anda prova etmekte olduğumuz yeni oyunumuz da yardıma uygun bulunmadı. Bu konuda da davamız sürüyor. Biz hukuki alanda mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu tür yardımların hakkaniyetli ve şeffaf bir şekilde dağıtılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Avukat Fırat Kuyurtar ise “Biz mücadele etmekten bıkmıyoruz fakat Kültür Bakanlığı da haksız bir biçimde başvurularımızı reddetmekten bıkmıyor. Zabel oyunu için vermiş olduğu bu kararıyla Ankara 7.idare Mahkemesi heyeti son derece isabetli olarak hukuksuzluğun altını çizdi” açıklamasını yaptı.