Kumpas mağduru kurmay albay sanat müziği ile gönülleri fethediyor

FETÖ’nün Balyoz kumpasında 32 ay hapis yatan emekli Kurmay Albay İkrami Özturan, sanat alanında yaptığı faaliyetlerle dikkatleri çekiyor. FAMİ Musiki ve Sanat Derneği’nin başkanlığını yürüten Özturan, kurdukları Türk Sanat Müziği (TSM) korosu ile yurtiçi ve yurtdışında verdikleri konserlerle gönülleri fethediyor. Çeşitli meslek gruplarından isimlerin bulunduğu koroda, Özturan gibi Balyoz kumpasına uğramış emekli askerler de yer alıyor.

Kumpas mağduru kurmay albay sanat müziği ile gönülleri fethediyor

Taylan BÜYÜKŞAHİN / İSTANBUL

En son 27 Ocak'ta Üsküdar'da yer alan Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde halka açık konser veren FAMİ TSM korosu, büyük beğeni topladı. Yoğun ilginin olduğu konserde 740 koltuk kapasiteli salon ve merdivenler doldu.
Sunuculuğunu Özturan'ın, koro şefliğini de TRT Ankara ve İstanbul Radyosu Sanatçısı Yıldırım Bekçi'nin yaptığı konser, Hüzzam bir fasılla başladı. Konserin devamında, koronun ve solistlerin okuduğu, eski adıyla “firak ve vuslat” olan “ayrılık ve kavuşma” temalı şarkılara yer verildi.

img_9466
Konserin ikinci bölümünde Yıldırım Bekçi mini bir konser verdi. Bekçi, konuklar arasında yer alan İstanbul Radyosu Sanatçılarından Ayla Büyükataman'ı yanına davet ederek birlikte düet yaptı. Düet esnasında mini bir dans gösterisi de sunan ikili konuklardan çok büyük alkış aldı.

Yine konuklar arasında yer alan ses sanatçısı, bestekâr Zekai Tunca da, Bekçi'nin davetini kırmayarak, okuduğu “Gülü Susuz Seni Aşksız Bırakmam” adlı şarkıyla konsere apayrı bir değer kattı.

yildirim-bekci
Çok sayıda tanınmış ismin konuk olduğu konserde, bestekâr Mahmut Oğul ve bestekâr Turhan Taşan da konuklar arasındaydı. Konserin ikinci bölümünde Mahmut Oğul'un babasına hitaben yazdığı “Nasıl Geçer Sensiz Bu Yaz” ve Turhan Taşan'ın ödüllü “Üzüldüğün Şeye Bak” şarkıları da icra edildi.

DİYARBAKIR KOROSU İLE KARDEŞ

2018 Nisan ayında ‘kardeş koro' oldukları Kültür Bakanlığı Diyarbakır Klasik Türk Müziği Korosu'ndan bir hanende ve bir sazende de sahnede koroyla birlikte yer aldı. Geçen sanat yılında üçü yurtdışında, üçü İstanbul dışında olmak üzere toplam sekiz konser veren FAMİ Musiki ve Sanat Derneği TSM Korosu, önümüzdeki dört ayda Heybeliada'da, Rize'de, Trabzon'da, Diyarbakır'da, Gaziantep'te, İstanbul'da ve Cezayir'de konserler vermeye hazırlanıyor.

img_9467