Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kürşat Alnıaçık’tan çarpıcı dizi açıklaması: “İzleyici kolaya alıştırıldı, ne versen izliyor!”
Kürşat Alnıaçık’tan çarpıcı dizi açıklaması: “İzleyici kolaya alıştırıldı, ne versen izliyor!”
Oyuncu Kürşat Alnıaçık, birçok televizyon dizisinin senaryosunun yetersiz olduğunu, Türk seyircisinin kolaya alıştırıldığını, ne verilirse onu izlediğini söyledi.
Kültür Sanat 2 Ekim 2018 - 11:20

Bu yıl 55’incisi düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali için Antalya’ya gelen oyuncu çift, Kürşat ve Gerçek Alnıaçık, Türk sinemasıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türk sinemasının 25- 30 yıldır kendini uluslararası camiada kanıtladığını ve başarılı örnekler çıkardığını anlatan Kürşat Alnıaçık, diziler için ise aynı şeyi söylemedi. Dizilerde kendisini üzen tarafın seyircinin kolaya alıştırılması olduğunu kaydeden Alnıaçık, şöyle konuştu:

SEÇİCİLİK BİTTİ’

“Dizi film senaryolarında, senaryo matematiği olmalı. Bizde bu eksik. Birçok güzel senaryo ortaya çıkıyor. Fakat yetersiz. Halk, izleyici o kadar kolaya alıştırıldı ki; insanlar artık ne verirseniz izliyor, seçicilik bitti. Halbuki bunun olmaması gerekiyor. Yapımcıların buna dikkat etmesi gerekiyor, aynı şekilde kanal patronlarının da buna dikkat etmesi gerekiyor. Biz seyirciyi kolaya alıştırmamalıyız. Seyircimizi düşündürmeliyiz, doğrusunu göstermeliyiz. Seyirci bizi seçsin, izleyeceği diziyi seçsin.”

‘TEK EKSİĞİMİZ SENARYO’

Dizilerde dönem dönem hikaye furyaları olduğunu sözlerine ekleyen Alnıaçık, “Her renkten dizi olması gerektiğine inanıyorum. Dizilerin verdiği gerek tarihi, gerekse farklı mesajların güzel örneklerini vermemiz önemli. Biz, teknoloji olarak dünyayı çok yakından takip ediyoruz. Çok iyi yönetmenlerimiz, oyuncularımız var. Bizim tek eksiğimiz senaryo. Tarihi birebir anlatmak lazım, arkasında durmamız gerekiyor. Süreleri 180, 200 dakikaya çıkan diziler var. Adeta sinema filmi gibi. Bu sürelerde çekilen diziler için senaristin her hafta 160 sayfa senaryo yazması gerekiyor. Kolay bir iş değil. Senaryo satranç gibi olmalı. Seyirci hikayeyi beş hamlede görmemeli” diye konuştu.

DHA