Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kütüphane Haftası kutlamaları başladı! Kütüphaneler Haftası nedir, ne zamandan beri kutlanıyor?
Kütüphane Haftası kutlamaları başladı! Kütüphaneler Haftası nedir, ne zamandan beri kutlanıyor?
2018 yılı Kütüphane Haftası etkinlikleri başladı. Ülkemizde 1964 yılından bu yana kutlanan Kütüphane Haftası mart ayının son pazartesi günü kutlanıyor. Kütüphane Haftası'nın amacı öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırmaktır.
Kültür Sanat 28 Mart 2018 - 11:46

Milli Eğitim Bakanlığı, bundan 54 yıl önce Mart ayının son pazartesi günü başlayan haftayı, ‘Kütüphaneler Haftası' olarak belirledi. 2018’de Kütüphane Haftası 26 Mart Pazartesi günü başladı. Kütüphane Haftasında dikkat çeken detay ise 70 bin kişiye bir halk kütüphanesi düşüyor olması… Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, Türkiye genelinde 2016 yılında bir milli kütüphane, bin 137 halk kütüphanesi, 552 üniversite kütüphanesi ve 27 bin 280 örgün ve yaygın eğitim kurumu kütüphanesi olmak üzere toplam 28 bin 970 kütüphane mevcut. Ancak bu rakamlar oldukça az.

KÜTÜPHANE HAFTASI NEDİR?

Kütüphane Haftası; Türkiye’de 1964 yılından beri Mart ayının son Pazartesi günü ile başlayan hafta kutlanır.

Haftanın amacı, öğrencilerde okuma alışkanlığını ve zevkini geliştirmek, kitap sevgisini artırmak, okuyucuların kitaplardan daha çok faydalanmalarını sağlamak ve halkı kütüphanelerin gelişmesi için bilinçlendirmektir.

Hafta süresince kütüphanenin önemi, kütüphaneciliğin sorunları kamuoyuna duyurulur. Okullarda kütüphanenin yararlarından söz edilir. Kütüphanelerde uyulması gereken kurallar öğretilir.

Son güncelleme: 11:47 - 28.03.2018