Leonard Cohen’in ölüm nedeni belli oldu

Kanadalı yazar, şair, söz yazarı ve müzisyen Leonard Cohen'in ölüm sebebi açıklandı

Leonard Cohen’in ölüm nedeni belli oldu

Leonard Cohen'in menajeri, Kanadalı sanatçının ölüm nedenini açıkladı. Cohen’in, evinde düştükten sonra uykusunda hayatını kaybettiği belirtildi.

82 yaşında hayatını kaybederek sevenlerini derinden üzen dünyaca ünlü yazar Leonard Cohen’in, 7 Kasım gecesi düştükten sonra uykusunda hayatını kaybettiği belirtildi. Açıklamayı yapan menajer Robert Kory, Cohen’in acı ölümü üzerine, “Ani, beklenmedik ve huzurlu” ifadelerini kullandı. Sanatçının yakınları ABD’nin Los Angeles kentinde 82 yaşında ölen Kanadalı söz yazarı, şair ve şarkıcı için bir anma töreni yapılacağını açıkladı.

cohen

LEONARD COHEN KİMDİR?

İlk şiir kitabını Montreal’de 1956’da, ilk romanını ise 1963’te yayımlayan Cohen’in erken dönem şarkıları müzikal olarak Avrupa pop müziğine dayanır ve çoğunluğu 1967 yılında çıkan Songs of Leonard Cohen albümünde yer alır.

70’lerde pop, kabare ve dünya müziği üzerine çalışmalar yapan Cohen’in, 80’lerden itibaren tipik olarak bas bariton tonda söylediği şarkılarına kadın vokalistler ve elektronik bireştiriciler eşlik etmiş, çalışmalarında genellikle din, yalnızlık, cinsellik ve kişiler arası karışık ilişkileri konu edinmiştir. Yine Cohen’in şarkıları ve şiirleri pek çok başka şarkıcı ve şarkı yazarını etkiledi. Eserleri binden fazla başka sanatçılarca yorumlandı ve kaydedildi. “Canadian Music Hall of Fame” ve “Canadian Songwriters Hall of Fame”e kabul edilen Cohen, ayrıca ülkenin en büyük sivil şeref madalyası olan “Companion of the Order of Canada” ile ödüllendirildi. 10 Mart 2008’de Lou Reed’in yaptığı bir konuşma sonrası “Rock and Roll Hall of Fame”e kabul edilen Cohen böylece en güçlü ve etkileyici şarkı yazarları arasındaki yerini belgeledi.

cohen1

Cohen 1934 yılında Montreal, Quebec’te Polonya-Litvanya kökenli orta sınıf bir Yahudi ailesinin çocuğu olarak doğdu. Westmount’ta büyüyen sanatçının babası, Nathan Cohen Montreal’in büyük giysi mağazalarından birinin sahibiydi ve Leonard 9 yaşındayken öldü. İsimleri Cohen, Katz, Kagan vs. olan diğer birçok Yahudi ailesi gibi Cohen’in ailesi de Kohanim’in soyundan geldiklerini iddia ediyorlardı. Cohen 1967’de Richard Goldstein’a “Mesihsel bir çocukluk geçirdim. Harun’un torunlarından biri olduğum söylendi.” dedi. Ergenlik döneminde gitar çalmayı öğrenen Cohen, Buckskin Boys isimli bir folk grubu da kurdu. Babasının ona bıraktığı vasiyeti ile Leonard edebi hırslarının peşine daha rahat düşebildi.

cohen3

1951’de McGill Üniversitesi’ne giren Cohen orada McGill Müzakere Grubu’nun başkanlığını da yaptı. İlk şiir kitabı olan Let Us Compare Mythologies 1956 yılında Cohen hala öğrenciyken çıktı. 1961’de yayınladığı The Spice-Box of Earth onu şiir dünyasında özellikle de kendi ülkesi Kanada’da bilinen bir isim haline getirdi. Mezuniyetten sonra bir yılını McGill’in hukuk fakültesinde bir yılını ise (1956-1957) terk ettiği Columbia Üniversitesi’nde geçirdi. Cohen gençlik yıllarında edebi hırslarına çok ciddi bir iş ahlakı ile yaklaştı. 1960’ların çoğunu şiir ve roman yazarak geçirdi ve yarı münzevi bir hayat yaşamayı tercih etti. Bir Yunan Adası olan Hydra’ya taşındıktan sonra Flowers of Hitler (1964), Gözde Oyun (1963), Görkemli Kaybedenler (1963) isimli kitaplarını yayınladı. Gözde Oyun genç bir adamın edebiyattaki kimliğini arayışını konu alan otobiyografik bir romandır.

cohen7

SANAT YAŞAMI

1967’de Cohen, bir folk müzik şarkıcısı/şarkı yazarı olarak kariyer edinmek üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşti. O günlerde Suzanne isimli şarkısının Judy Collins yorumu parlamıştı. Bazı folk festivallerinde sahneye çıkan Cohen, Columbia Records’un temsilcilerinden John H. Hammond’ın (Bob Dylan, Bruce Springsteen, Billie Holiday gibi isimlerle de anlaşma yapmış bir isim) ilgisini çekti. Leonard Cohen’in ilk albümü Songs of Leonard Cohen ticari bir başarı kazanmak için çok karanlık bir albümdü fakat yine de folk müzik dünyasında yankı uyandırdı. Albüm özellikle Britanya’nın albüm listelerinde 1 seneden fazla kaldı ve Cohen kült bir isim haline geldi. Bu albümü 1969’da Songs from a Room, 1971’de Songs of Love and Hate, 1973’te Live Songs ve 1974’te New Skin for the Old Ceremony izledi.

1971’de Cohen’in müziği, Robert Altman’ın McCabe & Mrs. Miller filminin müziği olarak kullanıldı. Şarkılar daha önce yazılmış olmasına rağmen, filmin hikâyesine o kadar uyuyordu ki pek çok kişi Cohen’in film için müzik yaptığını düşündü.

cohen6

Sanatçı, 60’ların sonu, 70’lerin başında ABD, Kanada ve Avrupa’da tura çıktı. 1973’te ise Yom Kippur Savaşı sürerken İsrail’e gidip orada askerlere konser verdi. 1974’ün başlarında piyanist John Lissauer ile yaptığı canlı müzik olumlu eleştiriler alsa da bu çalışmaları hiç kaydedilmedi. Aynı günlerde, Cohen turlarında vokalist olarak Jennifer Warnes ile çalışıyordu. Warnes, Cohen’in ileriki albümlerinde de onunla çalışmaya devam etti ve 1987’de Cohen şarkılarını seslendirdiği Famous Blue Raincoat isimli bir albüm çıkardı.

cohen4

1977’de Cohen, Death of a Ladies’ Man’i yayınladı (Bundan 1 sene sonra 1978’de ise aynı isimli şiir kitabını çıkardı). Albüm “Ses Duvarı” olarak bilinen tekniği de bulan Phil Spector imzasını taşıyordu ve Cohen’in her zamanki minimalist tarzından uzaktı. Albümün kaydedilmesi sırasında pek çok zorluk yaşandı. Söylentilere göre Spector albümü gizli stüdyo oturumlarında hazırladı ve Leonard Cohen’in dediğine göre Spector bir keresinde sanatçıya tatar yayı ile saldırdı. Cohen sonucun acayip[7] fakat aynı zamanda usta işi[8] olduğunu düşünüyor.

cohen2

1979’da Cohen hayranlarının karşısına geleneksel Cohen tarzındaki Recent Songs albümü ile çıktı. Prodüktörlüğü kendisinin ve Joni Mitchell’in ses mühendisi olan Henry Lewy’nin üstlendiği albümde ud, mandolin gibi oryantalist enstrümanlar da kullanıldı. 2001 yılında Cohen, 1979’da albümün tanıtımı için çıktığı turda canlı kaydedilen şarkılarından oluşan Field Commander Cohen: Tour of 1979 albümünü çıkarttı. (Kaynak: Wikipedia)

İLGİLİ HABERDünya Leonard Cohen'in eski aşkı Marianne Ihlen'e yazdığı mektubu konuşuyorDünya Leonard Cohen’in eski aşkı Marianne Ihlen’e yazdığı mektubu konuşuyor

Loading...