Levent Üzümcü: Ölümcül bir hata

İBB Şehir Tiyatroları oyuncuları üzerinde soruşturma açılmasına Levent Üzümcü'den tepki geldi

Levent Üzümcü: Ölümcül bir hata

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu'ndan aralarında Ragıp Yavuz, Kemal Kocatürk, Sevinç Erbulak'ın da olduğu 6 sanatçı görevden uzaklaştırıldı. Öte yandan tiyatronun kadrosundan 24 kişi de “performans düşüklüğü” bahanesiyle görevden alındı. Ünlü oyuncu Levent Üzümcü, yapılanı ölümcül bir hata olarak niteledi.

2

Levent Üzümcü, 6 kişinin “darbeye yeterince karşı çıkmadıkları” gerekçesiyle açığa alındığını belirterek “Tiyatroya güç veren, ödüller getiren, tiyatromuzun adını gönendiren arkadaşlarımız bir kumpasın malzemesi yapılmak isteniyor. Umarım bu ölümcül hatadan dönülür. Tiyatronun, tiyatro sanatçılarının darbeyle ne ilgisi olabilir?” dedi.

“KABUL EDİLEMEZ”

Levent Üzümcü, Ragıp Yavuz, Kemal Kocatürk gibi sanatçıların geçmişlerine bakmanın darbeye karşı olduklarını anlamak için yeterli olduğunu söyleyerek “Nasıl bu kanıya vardılar anlamak mümkün değil. Hiçbir argüman söz konusu değil. Çamur at izi kalsın tavrı işliyor” açıklamasında bulundu:

“Tiyatro perde açamayacak duruma getirildi ve görünen o ki bunu isteyen güçler var. Eğer gerçek bir barışma havası olacaksa asıl bunu isteyen, buna karar verenler hesap vermeli. İyimser olduğumuz, Cumhuriyet değerleri çevresinde buluştuğumuz, bir araya gelindiği söylenen bir dönemde bunu kim yapar, niye yapar, hangi amaçla yapar iyi düşünmek lazım” Üzümcü, 24 kişinin “performans düşüklüğü” bahanesiyle görevden alınmasının da kabul edilemez olduğunu söyledi.

3

“SANAT KORKAKLARIN İŞİ DEĞİLDİR”

Sosyal medya hesabı Facebook üzerinden açıklama yapan Sevinç Erbulak görevden alınmasına dair, “Bizim adımız eski Yunan’dan beri ‘oyuncu’. Bildiğimiz, yaptığımız tek iş bu, oyunculuk. Ve benim ustalarımdan öğrendiğim bir şey var, gerçek her zaman bir tanedir ve bir gün mutlaka ortaya çıkar” ifadesini kullandı.

Erbulak'ın mesajı şöyle:

“Ne yazacağımı bilemiyorum.

Hiç anlamadığım bir süreçten geçiyorum

Sahne üzerinde, birlikte dünyanın en güzel mesleğini paylaşmaktan her zaman gurur duyduğum altı meslektaşımla beraber, çeyrek asırdır emek verdiğim tiyatromdan uzaklaştırıldım. Açığa alındık.

Yazıp yazmamayı çok düşündüm ama aldığım bunca destek mesajı ve güzel dileğe kayıtsız kalamayacağımı anladım.

Bizim adımız eski Yunan’dan beri ‘oyuncu’. Bildiğimiz, yaptığımız tek iş bu, oyunculuk.

Ve benim ustalarımdan öğrendiğim bir şey var, gerçek her zaman bir tanedir ve bir gün mutlaka ortaya çıkar.

Yeniden sahnede olacağımız, işimizi yapacağımız günler mutlaka gelecek. En kısa sürede bu yanlışın düzeltilmesini diliyorum.

“Hayat muhteşem olmadığı için sanat var”

Ve sanat, korkakların işi değildir.

Ömrünüz yettikçe, korktuğunuz şeye dönüşmeyin.

İyi ki varsınız”