Leyla’nın Evi, 8 yılda on binlerce kişiye ulaştı

Zülfü Livaneli'nin aynı adlı romanında uyarlanan ve Tiyatrokare'nin sahneye taşıdığı 'Leyla’nın Evi' oyunu, sekizinci yılında 600 oyun ile, farklı kentlerde 150 binin üzerinde seyirciye ulaştı.

Leyla’nın Evi, 8 yılda on binlerce kişiye ulaştı

Leyla’nın Evi, kendi rekorunu kırmaya devam ederken, geçen sekiz yıl boyunca oyuncular, yaşamlarında inişler, çıkışlar, değişimler yaşasa da, oyundaki rollerini aynı heyecanla, aynı keyifle ve aynı coşkuyla oynamaya devam ediyorlar.

8 yıldır aynı sahneyi paylaşan Leyla'nın Evi oyuncuları, birlikte geçirdikleri yıllar içinde neler yaşadıklarını şöyle dile getirdiler:

Celile Toyon: Bizim yaşamış bir oyunumuz var. İnsan olarak bir arada yaşamak adına çok şey öğrendik. Hüzünlerimiz, mutluluklarımız oldu. Hayatımda ilk kez tekerlekli sandalye ile sahne aldım. Oyunda bacağımı kırdım. Alçıya alınan bacağımla bir sezon tekerlekli sandalyede oynadım. Oyun devam ederken, hayatımda birçok şey oldu. Bir torunum oldu. Bir çok dizi teklifi aldım hiçbirini kabul etmedim. Geçen sezon Vatanım Sensin dizisi hariç.

celiletoyon
Dicle Alkan: Bu 8 yıl içinde, Leyla’nın evi oyununda 7 koca değiştirdim. Birkaç yıldır birlikte oynadığımız Fatih Dönmez 7. partnerim. Aynı rolü başka partnerlerle oynamak çok büyük bir deneyim oldu. En önemlisi bu oyunla büyüdüm; 22 yaşındaydım ve şimdi 30 oldum. 8 yılda Tiyatro Kare’de 4 oyunda rol aldım. Çevremdeki herkes evlendi, annem dahil. Ben evlenmedim ama bol bol aşık oldum. En önemlisi yaşamaya olan aşkım büyüdü bu yıllar içinde. Daha nice yıllara bu şahane ekiple.

Meral Asiltürk: Oyuna başladığımda çocuğum ana okuluna gidiyordu, şimdi ortaokulda. Evlenmelere doyamadım 3 kere evlenip boşandım. Eski halimden eser yok şimdi, çok kilo verdim. 8 yıl boyunca keyfili bir kuliste oynamanın mutluluğunu yaşamaya devam ediyorum.

‘AİLE OLDUK’

Ayça Varlıer: Dile kolay sekiz yıl boyunca hiç aksamadan devam eden bir oyunda hep beraber bir aile olduk. Bu yıllar içinde dizilerde, filmlerde oynadım, ödüller aldım. Özel hayatımda ise bol bol sevgililerim, aşık oldum. Fakat hala evlenmedim ve çocuğum da olmadı. Ve bu halimden de çok mutluyum.

Halim Ercan: Oyuna ilk başladığımda 29 yaşındaydım. Yıllar geçti evlendim, şimdi heyecanlıyım, çünkü baba olmak üzereyim. Bu oyunda, oynayarak büyüdüğümü düşünüyorum. Böyle giderse oyunun 40. yılında oyundaki baba rolünü oynarım.

Ethel Mulinas:
Çok şey değişti hayatımda, en büyük değişikliğim 90 kilo vermemdir. Oyuna başladığımda 130 kiloydum. Daha sonra 140 kadar çıktım. Şimdi 60 kiloyum. Evlendim, ayrıldım. Her zaman çok güzel kulisi oldu. Bu oyunla büyüdüğümü hissediyorum.

Ahmet Uz: Şehir tiyatrosundan emekli olduktan sonra başladım. Çok severek oynadığım bir oyun. Arkadaşlarla uyum içinde oynuyorum.

Fatih Dönmez: Dört sezondur bu oyundayım. Evlendim, çocuğum oldu. Ben buraya başladığımda kızım yeni doğmuştu ve büyüyor.

OYUN PROGRAMI…

8 Aralık Cuma saat 20.30 Caddebostan Kültür Merkezi
7 Ocak Pazar saat 18.30 Kadıköy Halk Eğitim Merkezi
13 Ocak Cumartesi saat 20.30 Trump Kültür ve Gösteri Merkezi
14 Ocak Pazar saat 17.00 Kültür Üniversitesi
28 Ocak Pazar saat 18.00 Trump Kültür ve Gösteri Merkezi

OYUNUN KONUSU

Bir yalının el değiştirmesinden yola çıkarak kuşak çatışmalarının anlatıldığı oyun, Bosnalı Yalısı’nın mirasçısı Leyla Hanım’ın yalının yeni sahibi Ömer Cevheroğlu ve karısı Necla tarafından çıkarılmasıyla başlar. Birbirini tanımayan ve tamamen bağımsız karakterdeki üç kişinin hayatının kesişmesiyle gelişen olayların anlatımıyla oyun, kültürel farklılıkların da sentezini yapar.

Didem ve Sinem Balık kardeşlerden 'Aşka Dair Şarkılar' İlginizi Çekebilir Didem ve Sinem Balık kardeşlerden 'Aşka Dair Şarkılar'