Mabel Matiz ilham kaynağını açıkladı

Kendine has üslubu, sesi ve şarkılarıyla takdir toplayan Mabel Matiz, ilham kaynağının çocukluğu olduğunu belirterek, "Bana en ilham veren kişi aslında yine kendim. Kendi çocukluğum daha doğrusu. Yazları damda yatar, yerel radyoyu açar, yıldızlara bakarak müzikle ilgili hayaller kurardım" dedi. 

Mabel Matiz ilham kaynağını açıkladı

Son çıkardığı albümü ‘Maya' ve özgün klipleriyle 2018 yılının en başarılı isimleri arasında yerini alan Mabel Matiz, Redbull.com'un özel röportaj serisi Dost Meclisi'nin konuğu oldu. Arkadaş çevresindeki ünlü isimler Göksel, Tuğçe Şenoğul, Ah Kosmos!'un sorularını yanıtlayan Matiz, Göksel'in “Sanatın başka bir dalına yönelmeyi planlıyor musun?” sorusu karşısında “Bir süredir videolarımı kendim çekiyorum, arkadaşlarımla ortak prodüksiyon halinde. O üretme süreci ve sinematografi üzerine kafa yormak çok iyi geliyor. Tüm zamanımı buna ayırabileceğim bir dönem diliyorum” açıklamasını yaptı.

HAYATINI DEĞİŞTİREN ÜÇ ŞARKI

Şarkıcı Tuğçe Şenoğul'un, “Hayatını değiştirdiğine inandığın üç şarkı nedir?” şeklindeki sorusuna, Mabel Matiz, “Ofra Haza'dan Im Nin’Alu, müziğimi çok etkiledi. İkincisi Umay Umay ve Mete Özgencil'in şarkısı Düşmedim Daha'sı. Klibini gördüğüm anda kafamda resmen bir şey kırıldı. Zannediyorum ki müzik ve görsel anlayışım o kliple değişti. Son olarak Sezen Aksu'nun ‘Bir Çocuk Sevdim' isimli şarkısı” yanıtını verdi. Ah Kosmos!'un “Son dönemde büyülendiğin bir yazar var mı?” sorusuna Halil Cibran'ın Ermiş isimli kitabı şeklinde yanıtlayan Mabel Matiz, “Çünkü metni çok etkileyici, eski ve zamansız. O zamansızlık hissi etkileyici geldi bana, kutsal bir kitap gibi” dedi.

‘O KAHRAMAN 10 YAŞINDAKİ FATİH’

Bağımsız müziğin önemli temsilcilerinden Jakuzi müzik grubundan Taner Yücel, “Bence müzisyenler kayıtta, beste yaparken ya da sahnede bazı gizli kahramanlara öykünür. Senin kahramanların kimler?” sorusunu yöneltti. Mabel Matiz, “Zannediyorum üretirken bana en ilham veren kişi aslında yine kendim. Kendi çocukluğum daha doğrusu. Yazları damda yatar, yerel radyoyu açar, yıldızlara bakarak müzikle ilgili hayaller kurardım. O çocuğun heyecanlanacağı şeyler beni motive ediyor ve üretirken yönlendiriyor. O kahraman galiba 10 yaşındaki Fatih” diye yanıtladı.

dostmeclisi-mabel-matiz