‘Mahzuni’ye Saygı’ albümü dinleyicileri ikiye böldü

62 yıllık yaşamında 453 plak, 58 kaset ve 8 kitap yayınlayan halk şairi Aşık Mahzuni için hazırlanan 'Mahzuni'ye Saygı' albümü sosyal medya kullanıcılarını ikiye böldü. Bazı dinleyiciler Mustafa Ceceli ve Demet Akalın'ın da albümde yer almasına sert tepki gösterdi.

‘Mahzuni’ye Saygı’ albümü dinleyicileri ikiye böldü

Türk halk şairi Aşık Mahzuni’nin 30 eseri, 32 sanatçı tarafından yorumlandı ve şarkılar ‘Mahzuni’ye Saygı’ albümünde toplandı.

Albümde Burcu Güneş’ten Teoman’a, Ceylan Ertem’den Kardeş Türküler’e birçok isim var. Albümün dikkat çekici ve üzerinde tartışma yaratan parçaları ise Demet Akalın ile Ahmet Aslan’ın düet yaptığı ‘İşte Gidiyorum Çeşmi Siyahım’ ve Mustafa Ceceli ile Aşık Mahzuni’nin torunu Yiğit Mahzuni’nin birlikte seslendirdiği Merdo oldu.

mahzuni
Sosyal medya kullanıcıları da albümle ilgili ikiye bölündü. Bir grup, Mahzuni’nin her kesimi temsil ettiğini ve eserlerinin belli bir zümrede kısıtlı kalmaması gerektiğini, bu nedenle Mustafa Ceceli ve Demet Akalın gibi popüler kültür icracılarının da albümde olmalarının olumlu olduğunu belirtti.

‘BUNLARIN NE İŞİ VAR?’

Birçok kişi ise Mustafa Ceceli’nin kişisel ve politik tercihlerinin Mahzuni anlayışıyla bağdaşmadığını, Demet Akalın’ın da popüler kültürdeki konumu nedeniyle Mahzuni eserini yorumlamasının doğru olmadığını belirtti.

mahzuni4
mahzuni3
mahzuni2

Edebiyatçı Metin Celal ise Cumhuriyet’te albümle ilgili yazdığı köşede, “Demet Akalın'ın, Mustafa Ceceli'nin albümde yer alması da eleştiriliyor. Âşık Mahzuni'nin tavrına aykırı olduğu söyleniyor. Oysa Mahzuni'nin eserlerini okuyanlara bir sınır koymadığını biliyoruz. Mustafa Ceceli ile Mahzuni'nin torunu Yiğit Mahzuni, Demet Akalın'la Ahmet Aslan düet yapmış. Âşık Mahzuni gibi büyük bir ustaya bir saygı albümü yetmez, gelecek yıllarda daha farklı bakışlarda, daha tematik albümler yapılabilir. Bu bir başlangıç. ‘Mahzuni'ye Saygı’ albümünde yer alan yorumların hemen hepsinin kayda değer olduğunu söylemeliyim. Bazıları da kalıcılaşacak, gelecek yıllarda da dinlenecektir” ifadelerini kullandı.

ALBÜMDE YER ALAN İSİMLER

Albümde şu isimler yer aldı: Burcu Güneş, Teoman, Ceylan Ertem, Hayko Cepkin, Ziynet Sali, Demet Akalın, Ahmet Aslan, Kardeş Türküler, Işın Karaca, Azam Ali, Cem Adrian, Selçuk Balcı, Niyazi Koyuncu, Kurtalan Ekspres, Kubat, Amil, Mesut Yılmaz, İntizar, Koray Avcı, Şevval Sam, Mabel Matiz, Selda Bağcan, Mustafa Ceceli, Yiğit Mahzuni, Funda Arar, Mehmet Erdem, Jülide Özçelik, Gripin, Neyse, Ceyda Köşebaşıoğlu, Feridun Düzağaç, Aylin Aslım, Akın, Mümin Sarıkaya.

Aşık Mahzuni kuşatma altında!.. İlginizi Çekebilir Aşık Mahzuni kuşatma altında!..