Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Mandela’nın Bavulu’ dünyayı aydınlatıyor
‘Mandela’nın Bavulu’ dünyayı aydınlatıyor
'Mandela'nın Bavulu' sergisi, Eskişehir'deki Odunpazarı Belediyesi Çağdaş Sanatlar Galerisi'nde açıldı. Açılışa yoğun ilgi gösterilirken, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, "Mandela, bugün Türkiye'de pek çok yoksulun çok iyi bildiği tahta bir bavul içerisinde yüzlerce resimle dünyayı aydınlatmaya devam ediyor" dedi.
Sercan MERİÇ
Kültür Sanat 5 Mart 2018 - 11:14

Nelson Mandela, kendisinin sevdiği isimle Madiba, emperyalizme ve ırkçılığa karşı halkların uyanışının Mustafa Kemal Atatürk’le birlikte en büyük sembollerinden birisi. Yıllarca sömürülen Güney Afrika’nın uyanışına ve ayağa kalkmasına yol açan Madiba, bu yıl 100 yaşına basıyor. Eskişehir Odunpazarı Belediyesi de bu özel yıl için Odunpazarı Belediyesi Çağdaş Sanatlar Galerisi’nde ‘Mandela’nın Bavulu ve Dünyadan Renkler’ sergisini açtı.

Açılışa Güney Afrika Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pule Isaac Malefane, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı, Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy ile çok sayıda sanat sever katıldı.

Küratörlüğünü İbrahim Karaoğlu'nun yaptığı sergide 25 eser yer alıyor. Bavul, dünyaca ünlü koleksiyoner Ernst August Quensen'in koleksiyonundan derlendi. Ahşap bavulu ise Owusu Ankomah yaptı. Bavulun içinde; Günther Uecker, Jörg Immendorf, Jean Miotte, Owusu-Ankomah, M.Bethe-Sélassié, Mo Edoga, EL Loko, Sol LeWitt, Name June Paik, Allen Jones, Esther Malangu, Nils Burwitz, Sokari Douglas Camp gibi isimlerin eserleri yer alıyor.

mandelaninbavulu-13
‘HİÇ KİMSE NEFRETLE DOĞMAZ’

Açılışta konuşan Güney Afrika Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pule Isaac Malefane, “Bugün size zamanımızın simgesi olan birini Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e olan benzerliği ile yeniden tanıtmak istiyorum. Afrika'nın bu en büyük oğlu bu yıl yüz yaşında olacaktı. Bu kişi sevgiyle anılan adıyla Madiba ve klan ismi ile tanınan Nelson Rolihlahla Mandela'dır. Bu mütevazi ruh, Nelson Mandela, mücadelenin kalesi, özgürlük savaşçısı ve Güney Afrika Cumhuriyeti'nin ilk demokratik olarak seçilmiş başkanı olarak hatırlanacaktır. Madiba'nın doğumunun 100. yılını kutlarken onun Güney Afrika ve dünyadaki adalete, eşitlik ve ırkçılığa karşı duyduğu adamışlığını hatırlamalıyız. Nelson Mandela adaletsiz ırk ayrımcılığı sisteminden kurtuluş mücadelesinde temel figürlerinden ülke olarak bütün uluslara anlaşmazlıklarda aynı ilkeleri kararlılıkla benimsemesini tavsiye ediyoruz. Bugün Madiba'nın hayatının 100'üncü yıl dönümde bize bıraktığı değerlerin takipçisi olacağımıza dair bir taahhütte bulunalım. Bu sergi ile Nelson Mandela gibi iyi dünya vatandaşı olmak arzumuzu yeniden canlandıralım. Sonsuza kadar da bu dünyaya gelmiş en büyük devlet adamının mirasını hatırlayalım. ‘Hiç kimse başka bir kişiden derisinin renginden ötürü veya geçmişinden, ya da dininden dolayı nefret ederek doğmaz. İnsanların nefreti öğrenmesi gerekir ve eğer nefret etmeyi öğrenebiliyorsak, insanlar sevmeyi de öğrenebilir, nefretin aksine sevmek insan kalbine daha doğal olarak ulaşır.’ İzin verin Nelson Mandela'nın sözleri ile konuşmamı bitireyim ‘Yoksulluk, adaletsizlik ve büyük eşitsizlikler dünyamızda devam ettiği sürece, hiçbirimiz gerçekten huzura kavuşamayız.” dedi.

mandelaninbavulu-10
‘ULUSLAR ARASINDAKİ KARDEŞLİĞİN MESAJI’

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ise Mustafa Kemal Atatürk’ün dünyadaki bütün mazlum milletlerin emperyalizme karşı uyanışının 20’inci asrın başlarındaki sembolü olduğunu belirterek, şöyle dedi: “Mandela da emperyalist ülkelerin sadece silah gücüyle değil, ırk ayrımcılığıyla nasıl ezildiklerini ve ardından nasıl kurtulduklarını anlatıyor. Odunpazarı Belediyemizin çok güzel bir teşebbüsle meydana getirdiği bu sergi alanı gibi güzel bir mekan oluşturduk. Bugün burada sergilenen Mandela’nın Bavulu da dünya ulusları arasında kardeşliğe yönelik mesajlar veriyor.”

‘IRKÇILIĞA KARŞI MÜCADELEDE BİR SEMBOL’

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, dünyada ırkçılığa, emperyalizme karşı direnen Mustafa Kemal Atatürk’ten sonraki en büyük adamlardan birisi olan Mandela’nın 100’üncü doğum günü kutlamasıyla sergiye başladıklarını ifade ederek, “Dünyanın emperyalist beyazlarının, siyahlara karşı yürüttüğü ırkçılıkla mücadelede bayrak olmuş bir lider. Sembol olmuş bir lider. Güney Afrika’da siyahlarla beyazları kardeş yapmış, bütünleştirmiş bir lider. Mandela, bugün Türkiye’de pek çok yoksulun çok iyi bildiği tahta bir bavul içerisinde yüzlerce resimle dünyayı aydınlatmaya devam ediyor. Eskişehir’de Odunpazarı Belediyesi Sanat Galerisi de buna küçük bir katkı sunmak istedi ve 2018’deki sergilerimizden ikincisini Mandela’nın Bavulu ile sürdürüyoruz” açıklamasını yaptı.

mandelaninbavulu-11
‘BAVUL DÜNYAYI DOLAŞIYOR’

Serginin kuratörü İbrahim Karaoğlu ise dünyaca ünlü koleksiyoner Ernst August Quensenile 3 yıl önce bir sergi yaptıklarını anlatarak, “O zaman bana bu bavulu göstermişti. Bunun içinde 13 seçkin yapıt olduğunu ve Mandela’nın ve Çernebol çocuklarına katkı için oluşturulduğunu söylemişti. Bavulun dünyayı dolaştığını anlatmıştı. Ardından sevgili başkanım Kazım Kurt, Mandela’nın 100’üncü yaş yılı nedeniyle böyle bir istekte bulunduğunda, onur duydum. Şimdi de sevgili büyükelçimiz ve konuklarımızla birlikte onurunu yaşıyorum. İyi seyirler” dedi.