maNga’dan açıklama: ‘Ayrımcı olmaktan hep kaçtık’

maNga, 16 yıllık tarihlerinde beş albüm ve pek çok single’a imza attı. Eurovision’da ikincilik kazanarak Sertab Erener’den sonraki en büyük başarının arkasında da onlar vardı. Yeni albümle birlikte yeniden dinleyicilerin karşısına çıkacaklar. Grup üyeleri, "Dertlerimizi biraz daha evrensel şekilde anlatmaya çalışıyoruz. Biz genelde kucaklayıcı olmaya çalışıyoruz. Ayrımcı olmaktan hep kaçtık. Anlayıştan ve insanların birbirini anlamasından yanayız" diyor. 

maNga’dan açıklama: ‘Ayrımcı olmaktan hep kaçtık’

maNga, 30 Kasım Perşembe akşamı, online konserler serisi Red Bull Canlı Sahne kapsamında Zorlu PSM'de sahne alacak. Konser öncesi Melis Danişmend'in RedBull.com için hazırladığı sorularını yanıtlayan grup, Mart ayında piyasaya çıkaracakları albümden ve grubun üretim sürecinden bahsetti. İşte, o röportaj…

Bir araya gelip bir şeyler yapmaya nasıl karar verdiniz?
Ferman: Geçen sene yeni albüm için parçalar, fikirler toplarken Özgür bu arkadaşların isimlerini geçirip çok heyecanlı bir şekilde, ‘Bu herifler çok iyi!’ diyordu. Bizim de bildiğimiz isimler zaten, biraz rape de dönmek istiyorduk ama harekete geçemiyorduk. Sonra aslında denk düştü. Red Bull'un böyle bir proje istemesi, Ulaş'ın (Demiröz, hiphoplife.com.tr'nin kurucusu) orada bize bir yol açmasıyla birlikte birbirine örülmeye başladı her şey. Önümüze güzel bir konser hedefi çıkınca, iyi ses ve görüntü çıkacağına inandığımız bir platform olunca bu fırsatı değerlendirmek istedik. Onlar da sağ olsunlar aynı heyecanı duydular bizimle. Bugün Yağmur'la birlikte şarkının ilk demolarını kaydetmeye başladılar. Albümün prodüktörü Demir Demirkan'la birlikte Yağmur olacak.

‘YENİ ŞEYLER DE DENİYORUZ’

Sonra çıkaracağınız albümün prodüktörü de Demir Demirkan değil mi?

Ferman: Evet ikisinin de. O şu an New York'ta bu demoyu bekliyor, paslaşıyoruz. Hızlandı iş. Bunu ilk olarak konserde paylaşıyor olmamız da bizi sevindirdi. Hatta bizi ilk albüm zamanlarına götürdü. Çünkü o zaman yaptığımız parçaları ilk kez konserde paylaşıyorduk insanlarla.

Limon Bar'da mı?
Ferman: Limon'da, konserlerde.
Özgür: Bitti Rüya'yı iki yıl boyunca çalmıştık Limon'da.

2000'lerin başında nu metal kökenli bir grup olarak çıktınız. 20'lerinizin ortalarındaydınız ve dinleyicinizle beraber büyüdünüz bir nevi. 16 seneyi devirirken farklı sound denemeleri, başka yollara sapmalar olsa da özde değişmediğinizi görüyorum. Şu anda da köklere dönüş söz konusu hatta.
Ferman: Özledik. Yeni şeyler hala deniyoruz ama denerken de bazı şeyleri özlediğimizi fark ettik.
Özgür: Bizi biz yapan öğeleri.
Ferman: Bir dönem herkes çok farklı şeyler dinledi. Şimdi Amerika'daki eski gruplar da yeni bir şeyler yapmaya başladılar, o da bizi çok heyecanlandırıyor. Deftones'un yeni albüm yapması, A Perfect Circle'ın single yayınlaması, o zamanki hayranları olarak bizler için bir şeyler ifade ediyor. Yeni şeyler dinlemekten vazgeçmeden o köklerden özlediğimiz unsurları alıp bir albüm yapmak istiyoruz.

manga3
‘KARİYERİMİZİN EN EĞLENCELİ DÖNEMİYDİ’

O dönemin müziği şu anda aynı etkiyle devam etmiyor. Sizin bambaşka sulara gitmemeniz de o sound'un etkilerinin hayatınızdan gitmiyor olmasıyla mı alakalı? Aslında şimdi görüntünüze bakınca stilde de bu devam ediyor gibi…
Cem: Artık o biraz kemikleşmiş bir şey. Ne kadar farklı müzikler dinleseniz de çocukluğunuzda kulağınıza hoş gelen ve beyninize yerleşen şeyler sizi daha çok çekiyor.
Ferman: Bu stüdyonun hayatımıza girmesiyle birlikte çok deneysel şeyler de yaptık. O dönem belki de kariyerimizin en eğlenceli dönemiydi. Hiç buradan çıkmadan bir albüm yaptık, Işıkları Söndürseler'i. Belki de bütün bu sanatsal dönemi basite indirgeyecek söyleyeceğim şey ama bir can sıkıntısı-keyif ikileminde gidip gelebiliyor her şey. Yani sıkılıyorsun, onu yapmak istiyorsun ya da bundan çok zevk alıyorsun, diğer her şeyi boş veriyorsun. Bir zaman sonra da özlüyorsun. Şimdi turnede eskiden dinlediğimiz, Limon'da çaldığımız cover'ları dinleyip keyif aldığımızı fark ettik.

Hangileri mesela?
Özgür: Deftones.
Cem: Marilyn Manson, Korn.
Ferman: Disturbed'ler falan.

‘BU SENE O KADAR ÇOK ADAM KAYBETTİK Kİ…’

Linkin Park da vardır kesin.
Özgür: O konuyu hiç açmayalım, onu açma.
Ferman: Üzüldük üzüldük.
Özgür: Ben çok üzüldüm. Bu sene o kadar çok adam kaybettik ki. Harun Kolçak, Barkın Bayoğlu, Chris Cornell, Chester Bennington, en son Alanya'da Tek Teker Arif öldü. Yani off.
Kamufle: Bizde de Prodigy öldü Mobb Deep grubundan. Biz de çok yastayız.

Son albümü yayınlayalı üç sene oldu. Hayatınızda değişimler oluyor, Türkiye'de olmayan kalmıyor, yaş ilerliyor, hayata bakış değişiyor. Neler birikiyor şimdi?
Yağmur: Çok didaktik anlatımı seven bir grup değiliz, o yüzden bire bir, ‘Şöyle oldu, o yüzden buna çok üzüldük,’ diye yazmaktan pek hazzetmiyoruz. Çünkü belli bir döneme göre yazdığın zaman o dönem içinde kalıyor şarkı. Dertlerimizi biraz daha evrensel şekilde anlatmaya çalışıyoruz. Biz genelde kucaklayıcı olmaya çalışıyoruz. Ayrımcı olmaktan hep kaçtık. Anlayıştan ve insanların birbirini anlamasından yanayız. Anlayabilmek için anlatabilmek önemli ama dinleyebilmek çok daha önemli. Tabii ki olan olaylar herkesi olduğu gibi bizi de etkiliyor, eminim yansıyordur ama nereye ne kadar yansıdığını ben çok gösteremem. Onu daha sonra anlıyoruz. Bu EP için şöyle söyleyebilirim, biraz karanlık olacak gibi gözüküyor. Ama olgun bir karanlık.

maNga'da tüm dünyaya konser yayını İlginizi Çekebilir maNga'da tüm dünyaya konser yayını Ferman'dan maNga müjdesi! İlginizi Çekebilir Ferman'dan maNga müjdesi!