Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Marcus Aurelius’un tek parça heykeli bulundu
Marcus Aurelius’un tek parça heykeli bulundu
Perge Antik Kenti kazılarında, Roma imparatoru, düşünür Marcus Aurelius’un tek parça heykeli bulundu
Kültür Sanat 3 Ağustos 2016 - 17:33

Perge Antik Kenti kazılarında 2 Afrodit heykeli, Asklepios, Tykhe, Aphrodite, Nemesis, Helios, Selene, yılanlı heykel, giyimli erkek heykeli, giyimli kadın heykeli, at heykeli ortaya çıktı. Paha biçilemez bu eserlerin sergilenmesi için, Antalya Müzesi içinde “Perge Batı Cadde ve F5 Çeşmesi Salonu” adıyla özel bir salon oluşturuldu.

marcus1

Perge Antik Kenti'nde 2014 yılında Sütunlu Batı Cadde üzerinde, Batı Kent Kapısı ile Kuzey Hamamı'nın birbirine bağlandığı noktada ortaya çıkarılan Caracalla Çeşmesi'ni süsleyen eserlerden en önemlisi olan İmparator Caracalla'ya ait heykelin, dünyada tek olduğu öne sürüldü. Marcus Aurelius'un dev mermer heykelinin hemen yanında ise onun görkemini ve herkesten büyük olduğunu anlatan küçük bir asker heykeli bulunuyor. Sadece sağ kol bilek kısmından itibaren sağ eli ve bu eliyle tuttuğu ve başının arkasına uzanan ve ne olduğu bilinmeyen nesnenin eksik olduğu dev heykelde, giysisinde Medusa ve kartal figürleri yer alıyor.

DHA’da yer alan habere göre; Nymphaeumu havuzu içinden çıkartılan Marcus Aurelius'un heykeli 2.20 metre boyunda. Perge'den çıkan heykelinin başında, hiçbir portre tipinde görülmeyen bir Corona Civica (meşe yapraklarından yapılan çelenk) bulunduğu belirtildi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.