Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Meksika İstanbul Konsolosu Julio César Escobedo Flores: Narcos, turizmimizi kötü etkilemedi
Meksika İstanbul Konsolosu Julio César Escobedo Flores: Narcos, turizmimizi kötü etkilemedi
İstanbul Meksika Konsolosu Julio César Escobedo Flores, Netflix'teki şiddet unsuru yüksek olan dizilerin Meksika'nın imajına kötü yönde etki etmediğini belirterek, "Dizilerden sonra ülkemize gelen turist sayısı da arttı. Bu süre zarfında yine şiddet unsurunu içeren farklı diziler de oldu. Ancak bu konu turizmi kötü yönde etkilemedi" dedi.
Sozcu.com.tr
Kültür Sanat 24 Nisan 2019 - 13:02

Erdinç YAPAN / Sercan MERİÇ

Bundan 6 ay önce görevine başlayan İstanbul Meksika Konsolosu Julio César Escobedo Flores, Meksika ve Türkiye arasında kültürel köprü kurmak için çalışacağını söyledi. Bu yıl çeşitli kültürel etkinlikler düzenleyeceklerini açıklayan Flores, Türkler ile Meksikalılar arasındaki etkileşimi artırmayı hedeflediklerini ifade etti. Bu hedefe varmak için konsolosluk olarak çalıştıklarını söyleyen Flores, Meksikalı oyuncuları ve sanatçıları Türkiye’ye getirmek istediklerini anlattı.

‘DİZİLER ÜLKELERİN İMAJINI PEK FAZLA ETKİLEMİYOR’

İki ülkenin birbirlerine uzak olmasına rağmen, binlerce yıllık tarihe sahip olduğunu ve benzediklerini söyleyen Flores, “Birbirimizi daha çok tanımamız gerekiyor. Kültür de bu tanıma noktasında çok önemli” dedi. Netflix ve sosyal medya gibi platformların çok önemli olduğunu belirten Flores, “Netflix’teki Latin Amerika ile ilgili filmlerde yoğun bir şekilde şiddet unsurunun yer aldığı görülüyor. Bundan rahatsız mısınız?” sorusuna da şöyle cevap verdi:

“Narcos bunlara örnek bir dizi. En son versiyonu Meksika’da geçiyor. İtalya’daki billboardlarda, ‘Narcos – Meksika, şiddetin var olduğu topraklar’ yazıyordu. Bunları gördükten sonra Meksika hükumeti de konunun üzerinde durdu, ancak sonra harekete geçmedi. Bir ülkenin tarihi, dizilerin yansıtacağı imajdan daha önemli. Ayrıca bu dizilerden sonra ülkemize gelen turist sayısı da arttı. Farklı diziler de oldu yine şiddet unsurunu içeren. Ancak bu konu turizmi kötü yönde etkilemedi.”

Meksika Konsolosu Julio César Escobedo Flores.

 

‘DUVARLAR KALKARKEN, YENİ BİR DUVAR İNŞA ETMEK YARARSIZ’

Tüm Türkiye’de 300 civarında Meksikalının yaşandığını söyleyen Florez, ABD ile Meksika arasındaki duvar krizine dair de şu açıklamalarda bulundu:

“ABD ile dostça bir şekilde geçinmek istiyoruz, kendileri duvar örmek istiyorlarsa, bu onların kararıdır. Duvarlar hiçbir şekilde yararlı değil. Duvarların kaldırıldığı dünyadan, yeni bir duvar inşa etmek çok yararsız. Donald Trump’ın açıklamaları, kendi iç politikasını yönetmek için yapılıyor. Uzaktan bakıldığında Meksika ile ABD arasındaki ilişkiler kötü görünebilir. Aslında öyle değil. Meksika’daki politikacılarla ABD’deki politikacıların arası çok iyi. ABD’de 20 milyon Meksikalı yaşıyor. Bu 20 milyonun içerisinde çok başarılı insanlar var.”

Son güncelleme: 13:06 - 24.04.2019