Mermer ocağı bir yılda ormanı yok etti

Antalya'da Ekizce Yaylası'nda, bir yıldır çalışmaları devam eden mermer ocağı, sedir ormanını yok etti.

Mermer ocağı bir yılda ormanı yok etti

Cerattepe’deki maden ocağına karşı tepkilerin gittikçe büyüdüğü bu günlerde, Antalya’daki bir doğa katliamı gözler önüne serildi. Bir yıldır faaliyette olan mermer ocağı, Sarıçınar Dağı’nı kaplayan sedir ormanını yok etti. Bu orman aynı zamanda EXPO 2016 Antalya’nın sembol çiçeği olan şakayıkın doğal yaşam alanıydı.

Ekizce Yaylası, 45 kilometrelik uzaklığıyla Antalya’ya en yakın sedir ormanlarını bulunduğu bölge. Konyaaltı İlçesi Hisarçandır Mahallesi’ne bağlı yayla, aynı zamanda dünyanın farklı ülkelerinin botanik zenginliklerini kuracakları ülke bahçelerinde göstereceği uluslararası botanik fuarı EXPO 2016 Antalya’nın sembol çiçeği olarak belirlenen şakayıkın da doğal yaşam alanı. Ancak bölgede geçen yıl devletin verdiği izinle mermer ocağı kuruldu.


Mermer ocağının bölgede 1 yıl içinde yarattığı tahribatı, değişimi arkeoloji turları düzenleyen Equinox Travel Genel Müdürü arkeolog Ümit Işın fotoğrafladı.


5 Ocak 2015 tarihli ilk fotoğrafın Ekizce Yaylası’nda mermer ocağı şantiyesinin yeni kurulmaya başladığı, çevreci grupların, doğa severlerin ve bölge halkının eylemler yaptığı dönemde çekildiğini belirten Işın, “Diğer fotoğraflar ise 21 Şubat Pazar gününe ait. Bir gezi sonrası dönüş yolunda bölgedeki son durumu görmek için uğradık. Son fotoğrafların çekildiği yer aşağı yukarı ilk fotoğrafla aynı noktadan” diye konuştu.


Mermer ocağı çalışmasının olduğu noktanın Ekizce Yaylası’nın Sarıçınar Dağı olduğunu belirten ve yaklaşık 300 metre uzunluğunda 200 metre genişliğinde bir bölgede sedir ağaçlarının kesildiğini anlatan Işın, “Türkiye’de sedir ormanları güya her yerde koruma altında. Bölgeye ilişkin mahkemelerin yürütmeyi durdurma kararı verdiği gibi laflar çıktı ama 1 yılda koca bir alan tamamen yok olmuş durumda. Üstelik bölgeye elektrik hattı da çekilmiş. Anlıyoruz ki bu çalışmalar durmayacak” diye konuştu.

Loading...