Meşhur Japon tablo animasyona dönüştü

Sekigahara Savaşı'nı tasvir eden 17. yüzyıldan kalma Sekigahara-Sansui-zu-Byobu isimli çalışma, Japon videograf Yusuke Shigeta tarafından dijitale döküldü. Eser, Shigeta'nın yorumuyla katlanan panellere sesli ve hareketli görseller olarak yansıdı.

Meşhur Japon tablo animasyona dönüştü

Japon tarihinin en önemli savaşlarından biri olan Sekigahara Muharebesi, 21 Ekim 1600’de Sengoku döneminde şimdinin Gifu vilayetinde gerçekleşti. 160.000 kişinin mücadele ettiği savaşta; samuray savaşçıları ve sadık klanlar karşı karşıya geldi. Sonunda da Tokugawa birlikleri kazandı ve Japonya’yı 1868’e kadar iki buçuk yüzyıl daha yöneten Tokugawa Şogunluğu'nun kurulmasına yol açtı.

Tarihteki bu andan ilham alan sanat eseri 1620’lerde yapıldı ve Hikone Lordu Ii’ye aitti. Videograf Shigeta, 19. yüzyıl resmini dijital olarak canlandırdı.

Sekigahara-Sansui-zu-Byobu için Shigeta, savaşı yeniden inşa etmek için animasyon kullandı. İzleyiciler, savaşmak için kılıçlarını kullanmadan önce minik samuray figürlerinin atlar üzerinde ve yaya olarak birbirlerine doğru hücum ettiklerini izleyebiliyorlar. Shigeta sadece görsel olarak değil seslerle de bu ölümsüz eseri yeniden yorumluyor. Eserde bulutlar ve nehirler bile gerçek hayatta olduğu gibi hareket ediyormuş gibi görünecek şekilde canlandırılmış.

Yanlışlıkla 500 bin dolarlık sanat eserini boyadılar İlginizi Çekebilir Yanlışlıkla 500 bin dolarlık sanat eserini boyadılar Mezar değil sanat eseri İlginizi Çekebilir Mezar değil sanat eseri
Loading...