Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Mevlana Türbesi ziyaretçi rekorunu kırdı
Mevlana Türbesi ziyaretçi rekorunu kırdı
Yerli ve yabancı turistlerin bu yıl Mevlana Türbesi ve müzesine geçmiş yıllardan daha çok ilgi gösterildiği belirlendi. 2018 yılının geride kalan 11 ayında Mevlana Türbesi’ni 2 milyon 613 bin kişi ziyaret etti. Bu rakam türbe ve müze için bir rekor... 
Kültür Sanat 5 Aralık 2018 - 12:45

Mehmet Ali Kayacı / KONYA

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü organizesi ile yapılmakta olan 745. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri başlıyor. 7-17 Aralık tarihlerinde Konya'da düzenlenecek olan Şeb-i Arus törenlerinin bu yıl 81'incisi düzenlenecek ve 11 günde 370'i aşkın program tertip edilecek. Bu yıl “Selam” teması ile icra edilecek programlarda söyleşi, meşk, tiyatro ve opera gibi etkinliklerde düzenlenecek. 2017 yılında 2 milyon 480 bin kişinin Mevlana Türbesi'ni ziyaret ettiğini belirten Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, 2018 yılında 2 milyon 613 bin 618 kişinin ziyarette bulunduğunu ve hemen hemen yüzde 10'luk bir artışın görüldüğünü söyledi.

mevlana-turbesi2
Hz. Mevlana'yı ifade ederken onu İslam'ın gülen yüzü olarak ifade ettiklerini belirten Yarar, “Bu sene de “Selam Vakti” diyoruz. Sevgi, kardeşlik, barış, hoşgörü ve saygı bütün bunları bir araya getiren çatı isim Selam'dır. 2016'da Birlik Vakti 2017'de de Kardeşlik Vakti demiştik. İnsanlar birbirlerine selam verebilmeliler, farklı düşünebilirler, farklı giyinebilirler, farklı yiyebilirler ama merhaba ya da kendi dillerinde nasıl ifade ediyorlarsa birbirlerine selam verebilmeliler” diye konuştu.

mevlana-turbesi4

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar.

“KONYA, TARİHİ İLE KENDİNİ YENİLİYOR”

Mevlevilik düşüncesinin merkezindeki ismin Hz. Mevlana olduğunu ifade eden Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, Konya'ya gelenler Hz. Mevlana'yı ziyarete geliyorlar ama sadece buraya değil birçok yere de uğruyorlar. Mesela, Hz. Mevlana'nın kendinden çokça istifade ettiği Şems-i Tebriz-i, o dönemin bilge insanlarından çağdaş Sadreddin-i Konevi, Mevlevilik dergâhında mutfakta en üst sorumlu Ateşbaz-ı Veli'de ziyaret ediliyor. Misafirlerimiz, Alaaddin Tepesi ile Selçuklu Sultanlarını, İnce Minare ve Karatay Medresesi gibi açık hava müzesi olan Konya'yı ziyaret ediyorlar. Konya tarihi ile geleceğe kendisi sürekli yenileyerek taşıyan bir şehir. Ama köklerini ve değer yargılarını kaybetmeden, bunları muhafaza ederek onları çağın insanının anlayabileceği dilde insanlara sunmakla yükümlüyüz. Evet, Hz. Mevlana güzel, hoş ve derin şeyler söylemiş ama bunu muhataplarına biz ulaştırabiliyor muyuz bunun yollarını aramamız gerekiyor” dedi.

mevlana-turbesi3