Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
MFÖ’den 50 yıla dair özel açıklamalar
MFÖ’den 50 yıla dair özel açıklamalar
50 yılı aşan dostluklarıyla, Türk müziğinin efsanesi olan MFÖ dünden bugüne geçen serüvenlerini anlattı. Özkan Uğur, kendileri için dostluğun her şeyden önce geldiğini ifade ederken, Mazhar ise "Birbirimizi eleştirebildiğimiz için ileriye gidebiliyoruz. Genelde insanlar birbirlerini pohpohlarlar, bizdeyse tam tersi, eleştirilerimiz acımasızdır" dedi. 
Kültür Sanat 11 Eylül 2017 - 17:35

Üç jenerasyonu ortak duygularda buluşturan efsanevi grup MFÖ, Red Bull Canlı Sahne konser serisi kapsamında www.redbull.com/canlisahne üzerinden canlı yayınlanan bir konser verdi. Konser öncesi röportaj veren grup, 50 yıldır süren dostluklarını ve işbirliklerini anlattı.

Neredeyse 50 yıldır birliktesiniz, üstelik aktif olarak. Yeni şarkılar çıkarıyor, turne yapmaya devam ediyorsunuz. Bu başarının sırrı ne?

Özkan Uğur: Bizim için arkadaşlık, dostluk her şeyden önce geliyor. Ayrıca yaptığımız müziğin farklı ve üç sesli oluşu da çok değerli. Güzel melodilerin yanında Mazhar'ın o çok güzel sözleri bence en önemli şey.

Mazhar Alanson: Kavga dövüş de oldu, kardeş kavgası tabii. Hepimizde olgunluk dönemi dediğimiz şey var. Ben sözlerde olgunlaştım, Fuat bestesinde titizleşti, hassaslaştı, Özkan çok ilerledi.

Onlar olmazsa zaten bu birlikteliğin bunca yıl sürekli ileriye gitmesi zor olurdu değil mi?

Mazhar Alanson: Tartışmalarımız zaten hep müzik üstüne. Bir tek geçen gün kostüm için tartıştık o kadar (gülüyorlar). Birbirimizi eleştirebildiğimiz için ileriye gidebiliyoruz. Genelde insanlar birbirlerini pohpohlarlar, bizdeyse tam tersi, eleştirilerimiz acımasızdır.

Fuat Güner: Esasında o tartışmalar da işin tadı tuzu. Güllük gülistanlık yürüse belki grup o verimli ilerlemeyebilirdi.

mfo3
KENDİ KENDİMİZE BİR ŞEYLER YAPMAYI ÖZLEMİŞİZ

Bu albüm (Kendi Kendine) son yıllarda yaptığınız albümlere nazaran daha farklı, sanki eskilerden kalmış klasik şarkılarla ortak hisler taşıyor.

Fuat Güner: Biz kendi kendimize bir şeyler yapmayı özlemişiz. Neredeyse hiç başka müzisyen yok, çoğunu biz çalıyoruz. Şarkıların besteleri ve sözleri üzerine eğildik, hiç bozmadan, fazla aranjeyle duygulardan uzaklaşmadan tamamen akustik bir kayıt yaptık.

Özkan Uğur: Bu albümde hiç elektronik enstrüman kullanmadık. Mazhar’ın sözlerinin çok büyük katkısı oldu. Aşk şarkıları ama ileri seviyede aşk şarkıları.

Mazhar Alanson: Yıllar önce ilk başladığımızda, İkinci Cihan Harbi'nden biraz sonra, enstrümanlarımıza hakim değildik. Fuat da, Özkan da enstrümanlarıyla başka bir ilişkideler.

Eskiye dönüş var dedim ama sözlerde günümüzü yakalamışsınız. Sosyal medya göndermeleriyle günümüz ilişkilerini gözler önüne sermişsiniz.

Özkan Uğur: İkili ilişkilerde herkes telefonlara gömülmüş durumda. Orada var oluyorlar, yüz yüze gelince herkes farklı frekanslarda.

ŞARKILARI EVİMİZİN BİR KÖŞESİNDE YAPIYORUZ

Çoğu muhtemelen siz müziğe başladığınızda henüz hayatta değillerdi ama şarkıları tek bir ağızdan söylediler. Nasıl hissettiriyor bu size?

Fuat Güner: Geçenlerde bir anneanne, onun kızı ve onun kızı hep beraber şarkıları söylerken karşımızda oturuyorlardı. Bu harika bir his.

Mazhar Alanson: Şarkıları evimizin bir köşesinde yapıyoruz. Sonra o şarkıyı bir kitlenin karşımızda tek bir ağızdan söylemesi işin paradan da önemli olan kısmı.

Ele Güne Karşı albümünüz geçtiğimiz günlerde Türkiye'de yapılmış en iyi albüm seçildi. Nasıl bir duygu?

Fuat Güner: Yaptığımız şeylerin boşa gitmediğini görmek, insanların gönlünde böyle yer tutmak çok hoş bir şey.


Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.