Mısırlı yazar Ahmed Naji’ye 2 yıl hapis cezası

Mısırlı yazar Ahmed Naji'ye Mısır mahkemesi tarafından, müstehcenlik suçlamasıyla iki yıl hapis cezası verildi

Mısırlı yazar Ahmed Naji’ye 2 yıl hapis cezası

“Yaşamın Kullanımı” isimli romanındaki cinsellik içeren bölümler nedeniyle şubat ayından beri yargılanan ünlü yazar Ahmed Naji için karar verildi.

ahmed-naji-yargi

PEN Amerika'nın çağrısıyla, birçok düşünürün ve yazarın katıldığı imza kampanyası kısa sürede dünya genelinde büyük ilgi görmüş ve gözler Mısır mahkemesine çevrilmişti. Ancak Mısır’dan çıkan karar yargıyla sonuçlandı. Ünlü yazar Ahmed Naji, 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

PEN Amerika'nın Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'ye yazdığı mektupta şu ifadeler öne çıktı:

“Ahmed Naji'nin cezası, Mısır hükümetinin ifade özgürlüğüne yönelik son derece sorunlu kısıtlamalarının bir sembolü. Geçtiğimiz yıl içerisinde, Mısırlı yetkililer kültür merkezlerini kapattı, bir sanat galerisine ve yayınevine baskın yaptı ve aralarında yapımcı Rana El-Sobky ve şair Fatime Naoot'un da olduğu çok sayıda sanatçıyı hapis cezasına çarptırdı. 2015 yılının sonunda, en azından 23 gazeteci hapisteydi ki bu da Mısır'ı hapisteki gazeteciler konusunda dünyanın en kötü ülkelerinden biri kılıyor.”
Naji, belirsiz bir biçimde tanımlanan “genel ahlakı” ihlal etme suçlamasıyla hapiste. Mısır'da geçtiğimiz yıl pek çok sanatçı ve entelektüel benzer suçlamalarla yüzleşti.