Sözcü Plus Giriş

Muammer Karaca Tiyatrosu’ndan 540 bini aşkın seyirci koparıldı

İstanbul'un sembol mekanlarından birisi olan ve 5 yıldır çürümeye terk edilen Muammer Karaca Tiyatrosu'nun son görüntüleri ortaya çıktı. Tiyatro atıl bırakıldığı için 5 yıl içinde 540 bin 960 koltuk sanattan ve seyircinin hayatından koparıldı. 

null
Güncellenme: 18:12, 07/11/2017
Muammer Karaca Tiyatrosu’ndan 540 bini aşkın seyirci koparıldı

İstanbul’un sembol mekanlarından olan Muammer Karaca Tiyatrosu’yla ilgili görseller Müstehak’ın hesabından paylaşıldı. Hesapta, “Muammer Karaca Tiyatrosu çürümeye terk edildiği 5 yıl içinde 540.960 koltuk ülkemiz sanatının ve seyircisinin hayatından koparılmıştır” denildi.

5 yıl önce tespit yapılmaksızın ‘riskli yapı’ ilan edilerek Dostlar Tiyatrosu'nun elinden alınan tiyatro, 55 yıl boyunca yüz binlerce tiyatrosevere kapılarını açmış, sayısız oyuncunun sahneye çıkmasına vesile olmuştu.

1954 yılında Muammer Karaca'nın yerleşik ve düzenli bir tiyatro kurma ihtiyacıyla temellerini atmaya giriştiği Muammer Karaca Tiyatrosu, 1955 yılının Mart ayında açılır. Mekan, cumhuriyet devrinde artık devletten ve belediyeden ümidini kesmiş tiyatrocuların özel teşebbüsüyle hayata geçirdikleri önemli salonlardan birisiydi. Aynı zamanda İstanbul'un ilk döner sahnesini de içinde barındırıyordu.

İŞTE TİYATRODAN GÖRÜNTÜLER…

muammerkaraca2 muammerkaracaİlginizi Çekebilirİstiklal Caddesi bu halde!İstiklal Caddesi bu halde!