Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Müfit Can Saçıntı: ‘Mizahımızın hep bir meselesi, mesajı var’
Müfit Can Saçıntı: ‘Mizahımızın hep bir meselesi, mesajı var’
Mandıra Filozofu filmiyle tanınan Müfit Can Saçıntı, 'Babamın Ceketi' filminin setinde açıklama yaparak, "Bu toprakların, Anadolu'muzun, Asya'nın, Orta Doğu'nun ve Doğu'nun mizahı zaten içi dolu bir mizah. Yani hep bir meselesi bir mesajı var" dedi. 
Kültür Sanat 9 Temmuz 2018 - 16:51

Yeni filmi ‘Babamın Ceketi’nin çekimlerine devam eden yönetmen ve oyuncu Müfit Can Saçıntı, hikayeyi, 2000’li yılların başında birlikte çalıştığı Levent Kırca ve Oya Başar için tiyatro metni olarak yazdığını belirterek, o dönem yaşanan bazı olayların ardından projeyi rafa kaldırdıklarını dile getirdi. Saçıntı, özellikle hikayenin finalini çok sevdiğini aktararak, “Çok orijinal olduğunu düşünüyordum. Rafta kalsın istemedim. Senaryo haline getirdim yaklaşık 16-18 sene sonra. Hann medya destek oldu yapım için. Hayata geçirme fırsatını bulduk. Benim için ilginç yanı şu, yıllar önce Levent Kırca ustama yazdığım baba rolünü şimdi ben oynuyorum. O açıdan kişisel olarak benim için enteresan bir tarafı var bu projenin” dedi.

‘DOSTLUĞU HATIRLATMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Filmde, işsizlik yüzünden evlenemeyen bir gencin, bir yandan da babasıyla çatışmasını ele aldıklarını kaydeden Saçıntı, “Her şeyin değerinin parayla ölçüldüğü günümüzde, sevmek, sevilmek, aile, dostluk, dayanışma gibi parayla satın alınamayan şeylerin aslında gerçek değerler olduğunu anlatmaya, hatırlatmaya çalışıyoruz. Tabii bizim üslubumuzla bunları güldürerek yapmaya çalışıyoruz. Önceki filmlerimizden farklı olarak sadece güldürerek değil, işin içine biraz aksiyon da karıştı. Karate sahneleri var ama dramatik bir kurgu içinde, sırf aksiyon olsun diye değil.” diye konuştu.

mufitcansacinti-aa2
‘FİLMLERİM SOSYAL İÇERİKLİ KOMEDİ’

Filmde ‘İbrahim’ karakterini canlandıran Saçıntı, filmlerini “Sosyal içerikli komediler” diye tanımlayarak, “Bu toprakların, Anadolu’muzun, Asya’nın, Orta Doğu’nun ve Doğu’nun mizahı zaten içi dolu bir mizah. Yani hep bir meselesi bir mesajı var. ‘Ye kürküm ye’ ya da ‘Parayı veren düdüğü çalar’ diyen Nasreddin Hoca'nın mizahı boş bir mizah değil. Bizim masallarımızdan mesela Keloğlan masalının bile bir sosyolojik yapısı, sosyal bir meselesi vardır. Yoksuldur, padişahın kızını sever. Zenginlik, servet ya da asil sınıf aşka engel olur. Masallarımız bile içi dolu, sosyal içerikli masallar. Sosyal içerikli bir mizah ama mesela Avrupa’nın, Batı’nın, Amerika’nın yani meselesiz komedileri olduğunu da biliyoruz” açıklamasını yaptı.

5 EKİM’DE VİZYONDA

Yapımcılığını Hann Medya’nın üstlendiği filmde, Ayşen Gruda, Suat Sungur ve Yalçın Menteş gibi usta isimler ile Müfit Can Saçıntı, Mert Turak, Erkan Can, Elif Nur Kerkük, Banu Manioğlu, Ahmet Arıman, Tuncay Akça, Sami Aksu, Ünal Yeter ve Uğur Demirpehlivan rol aldı. ‘Babamın Ceketi’, 5 Ekim’de izleyiciyle buluşacak.

AA