Sözcü Plus Giriş

Müfit Can Saçıntı’dan mevcut eğitim modeline tepki! ‘Tek öğrenme modeli okullar mı olmalı?’

'Mandıra Filozofu' filmleri ile tanınan Müfit Can Saçıntı, "Bilimin öğretildiğini varsaydığımız okullara karşıyım. Tek öğrenme modeli okullar mı olmalı?" diye sorarak, , en iyi öğrenme yolunun deneyerek ve yaşayarak kazanılabileceğini söyledi. 

Güncellenme: 14:26, 05/08/2018
Müfit Can Saçıntı’dan mevcut eğitim modeline tepki! ‘Tek öğrenme modeli okullar mı olmalı?’

Mandıra Filozofu filmiyle tanınan yönetmen, senarist ve oyuncu Müfit Can Saçıntı, Uludağ'ın zirvesinde düzenlenen Astrofest 2018'e katıldı. Bursa Büyükşehir Belediyesi Bilim ve Teknoloji Merkezi (Bursa BTM) tarafından düzenlenen etkinlikte astronomi tutkunları ile Uludağ'ı keşfe çıkan usta sanatçı, Türkiye'deki eğitim sisteminin alternatifsiz bırakılmasına karşı olduğunu söyledi. Formal eğitimin çocukların yeteneklerini keşfetmesini kısıtladığını ifade eden Saçıntı, “Bilimin öğretildiğini varsaydığımız okullara karşıyım. Tek öğrenme modeli okullar mı olmalı? Okul merkezli eğitim, çocukların zihinlerini dumura uğratıyor ve bizler birçok alanda onların başarılı olmasını bekliyoruz. Günümüz dünyasında ise herkes ihtiyacı olanı internet vasıtası ile öğreniyor” dedi.

‘DİPLOMASIZ OLMUYOR MU?’

Müspet bilimlerin kurucularının eğitimlerine dikkat çeken sanatçı, en iyi öğrenme yolunun deneyerek ve yaşayarak kazanılabileceğini söyledi. Üniversite sisteminin de başarıdan uzak olduğunu ifade eden Saçıntı, öğrenmek için okulun şart olmadığını vurguladı. Steve Jobs, Bill Gates gibi isimlerin öğrencilik yıllarında üniversiteyi terk ettiklerini ancak işlerini sevdikleri için bu denli başarılı olduklarını ifade etti. Bu örnekleri çoğaltmanın mümkün olduğunu ifade eden Saçıntı, “Hipokrat, İbn-i Sina hangi tıp fakültesine gitti? Diplomasız olmuyor mu? Peki, pasaportsuz seyahat mümkün mü? Evet, bence mümkün. Birinci Dünya Savaşı'na dek pasaport yoktu, öncesinde vize de yoktu” diye konuştu.

Eğitim sistemine ilişkin bazı şeylerin değişeceğine inandığını ifade eden Saçıntı, uygulamalı öğrenime ilişkin en güzel örneklerin bilim merkezleri olduğunu belirtti.


İHAİlginizi ÇekebilirMüfit Can Saçıntı: 'Mizahımızın hep bir meselesi, mesajı var'Müfit Can Saçıntı: 'Mizahımızın hep bir meselesi, mesajı var'

Yayınlanma Tarihi:14:22,