Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Muhsin Ertuğrul ve ‘7 Ulu Ozan’ anıldı
Muhsin Ertuğrul ve ‘7 Ulu Ozan’ anıldı
Maltepe Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde, hem Muhsin Ertuğrul'un anıları sahnelendi hem de Alevi-Bektaşiliğin 7 ulu ozanı programla anıldı. 
Kültür Sanat 20 Şubat 2018 - 14:16

Türk tiyatrosunun kurucusu, Türk sinemasının öncü isimlerinden oyuncu, yapımcı, yazar ve yönetmen Muhsin Ertuğrul’un kaleme aldığı anılar, Maltepe Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde sahnelendi. Alevi-Bektaşiliği’nin yedi ulu ozanı kabul edilen Seyyid Nesimi, Şah İsmail Hatayi, Fuzuli, Yemini, Virani, Pir Sultan Abdal ve Kul Himmet de Maltepe Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı ‘Yedi Ulu Ozan’ isimli etkinlikle anıldı.

ALKIŞ TOPLADILAR

‘Kim Var Orada? Muhsin Bey’in Son Hamlet’i’ adlı oyun Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu, tarafından sahnelendi. İki perdelik oyunda, metin düzenlemesini Cüneyt Yalaz ve İlker Yasin Keskin, dekoru Özgür Eren, müzikleri Aybars Gülümser hazırladı. Oyunda Vahram Papazyan’ı canlandıran İlker Yasin Keskin, Muhsin Ertuğrul’u canlandıran Cüneyt Yalaz ve Latife Hanım’a hayat veren Banu Açıkdeniz, sahne performanslarıyla izleyicilerin beğenisini topladı.

muhsinertugrul
7 ULU OZAN ANILDI

Öte yandan yine Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir diğer anma programında, halk müziği sanatçısı Hasan Papur, ‘7 Ulu Ozan’ın Alevi-Bektaşi inancının temel taşı olduğunu söyledi. ‘7 Ulu Ozan’ı saygıyla anan Papur, halkın, toplumun dili olan, gönüllerinde yaşayan halk ozanlarını, ozan geleneğini genç kuşaklara anlatmanın önemine dikkat çekti. Programda, Gülşen Kantoz Şahin, Sebahattin Yılmaz, Sinem Kantoz Şahin, Mey Üstadı Ali Kaya, ozanların deyiş ve türkülerini seslendirdi. DHA