Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Muhterem Nur ve Mustafa Uslu birbirine girdi
Muhterem Nur ve Mustafa Uslu birbirine girdi
Muhterem Nur, eşi Müslüm Gürses'e ait olduğu iddia edilerek satılan kıyafetlerle ilgili Müslüm filminin yapımcısı 'Muhterem Nur'a dava açmıştı. Nur, "Ben sadece hatıralarıma sahip çıkmak istiyorum. Bir insan ölmüş gitmiş orada kalsın. Artık gömleğiymiş yüzüğüymüş bunlar doğru şeyler değil" dedi. Yapımcı Mustafa Uslu, "Muhterem Nur ne diyorsa doğrudur. O şimdi almıyorum derse almamıştır. O 92 yaşında... Gidip de banka dekontu mu göndereyim" açıklamasını yaptı.
Kültür Sanat 14 Ocak 2019 - 11:53

Geçtiğimiz günlerde Müslüm Gürses’e ait olduğu iddia edilen gömlek ve yüzük Engelsiz Yaşam Vakfı’nın yılın en iyileri ödül töreninde açık artırmayla satılmış ve satıştan elde edilen gelirin de şehit ailelerine bağışlanacağı açıklanmıştı. Müslüm Gürses’in eşi Muhterem Nur ise satılan gömlekle yüzüğün eşine ait olmadığını belirterek, Müslüm filminin yapımcısı Mustafa Uslu ve vakıf hakkında “nitelikli dolandırıcılık” iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu. Bugün 2. Sayfa programına konuk olan Nur, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. “Hatıralarıma sahip çıkmak istiyorum diyen Nur, “Şehit ailelerine yapılacak bağışla ilgili kötü bir niyetim yok, keşke daha fazla verebilsek” dedi.

‘GÖMLEKMİŞ, YÜZÜKMÜŞ DOĞRU ŞEYLER DEĞİL’

“Muhterem Nur hep parayla ilgili konularla ilgili gündeme geliyor diyorlar?” sorusuna “Bunu düşünenler o kadar saçma düşünüyorlar ki benim parayla ne gibi bir ilgim olabilir? Benim eve de paraya da ihtiyacım yok. Hiç kimse kendi hatıralarına, anılarına sahip çıkmak istemez mi? Ben sadece hatıralarıma sahip çıkmak istiyorum. Bir insan ölmüş gitmiş orada kalsın. Artık gömleğiymiş yüzüğüymüş bunlar doğru şeyler değil” diye yanıt verdi.

‘PARAYLA İŞİM YOK, HATIRALARIM BENDE KALSIN’

Mustafa Uslu’nun kendisine ev aldığı ve ayda 10 bin TL verdiği iddialarına da cevap veren Nur, şöyle dedi: “Bböyle bir şey yok. Ben Mustafa Bey’e teşekkür ediyorum. Eşime çok güzel bir film yaptı. Bu benim için yetiyor. Ben sadece hatıralarımı korumak istiyorum. Mustafa Uslu’ya kızgınlığım yok, ona kırılıyorum. Bana ‘anne’ diye hitap ediyordu. Sonra da ‘o kadını susturun’ diye konuşmuş, kulağıma öyle geldi. O zaman o kadın da haklarını aramak zorunda. Belki başkaları yapsa bu film o kadar güzel olmayacaktı, tamam bu konuda teşekkür ediyorum, ama ben Mustafa Uslu değilim. Ben yalnız bir kadınım. Her türlü beni bastırmaya, susturmaya çalışıyorlar. Sadece eşimle ilgili hatıralarıma sahip çıkmak istiyorum. Bunun bir suç olduğunu düşünmüyorum. Para istemiyorum, parayla bir işim yok, sadece hatıralarım bende kalsın istiyorum. Bunlar ayıp şeyler, iyi düşünsünler öyle konuşsunlar.”


‘BİR ŞEY ALMA ZORUNLULUĞUM YOK’

Nur’un açıklamalarından sonra yapımcı Mustafa Uslu da yayına bağlanarak sert açıklamalarda bulundu. Uslu, gömlek ve yüzüğün satıldığı geceyle ilgili, “Demet Akalın orada ciklet de satılsa o parayı verecekti. Gömleği alması sembolik bir şeydi. Ferman Toprak’ın afişi de öyle…  O insanlar geceye yardım yapmaya gelmişlerdi. Satılan şey sembolikti. Bu konuda konuşmayı bile kendime utanç kaynağı olarak görüyorum” dedi. Muhterem Nur için, “92 yaşında bir kadın” diyen Uslu, “Ben Muhterem Nur’un avukatını da aradım, Bahar Hanım’la konuştum. Ortada yüzük diye bir şey söz konusu değil, fragmanlarda yayınlanan Timuçin Esen’in giydiği gömlek. Kimse ‘bunlar gerçektir’ diye satmadı. Muhterem Nur hanımefendiye herhangi bir şey almak gibi yasal bir zorunluluğum yok, ben kendisine destek oluyorum. Bunları söylemek çok ayıp memleket olarak çok önemli konularımız var” ifadelerini kullandı. Muhterem Nur’un “Mustafa Uslu’dan para almadım” açıklamasının hatırlatılması üzerine Uslu, şöyle dedi: “Muhterem Nur ne diyorsa doğrudur. O şimdi almıyorum derse almamıştır. O 92 yaşında… Gidip de banka dekontu mu göndereyim.”

’92 YAŞINDA DEĞİLİM, 79 YAŞINDAYIM’

Uslu’nun açıklamasından sonra Nur tekrardan programa bağlanarak, “Başka bir sebepten dolayı o bana bir kere 10 bin lira hesabıma yatırmış. Bir de iki kere olmak üzere 5’er bin lira yatırdı. Ben de onun filmini onore ettim ama o parayı her ay almadım. Bazı yaptıklarımdan dolayı toplamda 20 bin lira verdi. Bunu da kendi jestine bağlıyorum. Övüne övüne kimse anlatmasın. ‘Sana ömür boyu bakarım’ dedi ama sağ olsun benim böyle bir ihtiyacım yok. Ben her ay altı bin lira kazanıyorum ve bu parayla hayatımı döndürüyorum, ben rahat yaşıyorum gelirlerim var. Çok güzel bir film yaptı sadece birazcık olgun davransın. Yaşımı söyleyip duruyor 92 yaşında da değilim. Ben 79 yaşımı bu sene kutladım. Kimse hüviyetime göre hareket etmesin. İleride beni aklını kaybettiği için böyle konuşuyor gibi bir ithamda mı bulunacak? Dolandırıcılık kelimesinin karşılığı aldatmadır. Dava dilekçesine bu şekilde yazılıyor. Benim neyimi dolandıracak önemli değil zaten bugün yaşıyorum yarın yaşamayabilirim” açıklamasını yaptı.