Murat Haydaroğlu Atatürk’ü yazdı

Haydaroğlu, Mustafa Kemal Atatürk'ün bilinmeyen yönlerini anlatıyor...

Murat Haydaroğlu Atatürk’ü yazdı

Ünlü şair Murat Haydaroğlu’nun Mustafa Kemal Atatürk için yazdığı yeni kitabı “Atatürk’e Şiirlerim” raflardaki yerini aldı

Fotoğraflar: Gizem Eskin Özlem

Foto Sözcü

 

Sizi tanıyabilir miyiz?

1957 yılında geldim dünyaya. 1970’lerdeki siyasi gerilimden etkilenerek annemin baskısı üzerine eğitimimi yarıda bırakarak askere gittim. Asker dönüşü, açıköğretim üzerinden eğitimime devam ettim. Her ne kadar iş hayatına atılmış olsam da ‘solcu’ kimliğim nedeniyle birçok yere alınmadım. Çalışma yıllarım çok zor geçti. Şu an 3 çocuk sahibiyim. Çocuklarımın hepsi yüksekeğitim mezunudur. Birçok sosyal faaliyetler içinde yer almamla birlikte Cumhuriyet Halk Partisi bünyesinde de faaliyetler yürütürüm.

ŞİİR YARIŞMASINDAN GELEN BİRİNCİLİK…

Şiirle nasıl tanıştınız?

Dönem dönem şiir yazıyordum. Ancak beni şiire tam anlamıyla iten faktör özenle yazdığım bir şiirimin çok beğenilmesiydi. Türkiye genelinde bir şiir yarışması düzenlenecekti. Çevremdekilerin de baskısıyla ben de Ankara’dan katıldım. 2 şiir istediler. Biri için doğa biri için serbest yazılabilir denince ben de Mustafa Kemal Atatürk adlı şiirimle katıldım. 172 şiir arasından birincilik almam beni daha fazla cesaretlendirdi.

Foto: Sözcü

2007 yılında “Eylül’ün Getirdikleri” adında bir kitap yazdım. 2010 yılında çocuklarımın tayini nedeniyle İstanbul’a geldim. Hiç bilmediğim bir şehirdeydim ve kendimi çok yalnız hissediyordum. Daha sonra Atatürkçü Düşünce Derneği ile tanıştım. Yalnızlığımı orada giderebiliyor, zamanımı, değerini yitirmeden geçiriyordum. Dernekte düzenlenen bir şiir söyleşisinde ben de şiirimi seslendirince çok beğenildi. Onların da ısrarının katkısıyla ve şiire olan ilgimle o günden beri yazarım. Sayın Yekta Güngör Özden’in ricası üzerine “Atatürk’e Şiirlerim” adlı şiir kitabımı yazdım. Bu kitap sayesinde, Mustafa Kemal Atatürk’ü daha fazla tanıdım. Bilinmeyen yönlerini öğrendim. Kolay değil onun için bir şeyler yazmak, tamamen onunla dolu olmak gerekiyor. Onu daha fazla yaşadım ve yazmaya devam ettim. Kitabım tamamlanınca, Atatürk’ün kurucusu olduğu İş Bankası Kültür Yayınları’na giderek yazdıklarımın yayımlanmasını istedim. Kabul edilmedi ve şiir niteliğinde görülmedi. Ben orada otururken bir yemek kitabının baskısına izin vermeleri ise çok gücüme gitti. Bu durum beni hayal kırıklığına uğratsa da Yekta Bey’den tam not almam bir kez daha cesaretlendirdi beni. Kitabımda Guinness Rekorları’na başvurdum.

Kaç kitabınız yayımlandı?

4 adet kitabım yayımlandı. Ayrıca yenileri için de yazmaya devam ediyorum.

Atatürk’ü sevmek ayrı, onun için şiir yazmak apayrı bir boyut. Kitapta neler anlattınız?

Bugüne kadar hiç tanınmamış bir Atatürk’ü anlattım. Üstün zekasını, müthiş öngörülerini, halkçı Atatürk’ü, onun dini ele alışını, insanlığını konu aldım. Ayrıca bir de albümüm var. Seslendirmeler ve şiirler bana ait.

Foto: Sözcü

RUHUN SİLAHTAN ÜSTÜN OLDUĞUN BİLEN ADAM

Çanakkale bizler için koca bir destan örneğidir. Atatürk Kurtuluş Harbinde, onca imkansızlığın içinde zor olanı başarmış, akılla, ilimle, mantık ve deneyle müthiş bir ruhla zaferi tattırmıştır bizlere. Mustafa Kemal Atatürk, dünyanın modernize olmasında da aynı ruhla büyük bir rol üstlenmiştir. Bugünleri görerek Gençliğe Hitabeyi yazan üst zekayı kaleme aldım.

Şiirlerinizde belli ölçüler var mı?

Ölçüsüz şiir yazmam. Serbest şiir çok nadir de olsa yazmışlığım vardır.

Toplumsal olayları da ele alıyorsunuz sanırım…

Politik şiirler yazdım yaşamım boyunca. Gezi Direnişi için yazmışlığım da vardır. 17 Aralık Operasyonlarından sonra Beceremedik” adlı kitabımı kaleme aldım. Nükleerle beraber doğa üzerine de yazdım.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Şiir bağımlılık yapar” der…

Pir Sultan asılmıştır, Nesimi’nin derisi yüzülmüştür. Sabahattin Ali öldürülmüştür. Toplumu aydınlatanlar bağımlılık yapmasın diye kurban edilmiştir. O, korkudan söylemiştir ama haklıdır. Biz de bu yüzden yazıyoruz. Yapsın. Daha da bağlansın insanlar. Her türde şiir yazıyorum, yazmaya da devam edeceğim…