Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Murat Tavlı’dan dördüncü kitap: ‘Gözyaşlarım İftiharla Sunar’
Murat Tavlı’dan dördüncü kitap: ‘Gözyaşlarım İftiharla Sunar’
Yahşi Cazibe, Yeşil Deniz ve No:309 gibi yapımlarda yer alan ve aynı zamanda yazar da olan Murat Tavlı, yaklaşık bir ay önce dördüncü kitabı 'Gözyaşlarım İftiharla Sunar'ı kitapseverlerle buluşturdu. Tavlı, yeni kitabıyla ilgili, "Kendimle dertleşme hikayem. Aslında bu zamana kadar yazmak istediğim ama bir türlü cesaret edemediğim bir kitaptı" dedi. 
Kültür Sanat 28 Mart 2018 - 15:54

Seda Önceler

Murat Tavlı, 2014 yılında çıkardığı ‘Hanfendi Bi Bakar Mısınız? Anlatacaklarım Var’ eseriyle ilk kitabını çıkartmıştı. ‘Bu Yalnızlık Bana Fazla Bölüşelim mi?’ ve ‘Kuytu’ romanlarıyla edebiyat serüvenini sürdüren Tavlı, dördüncü kitabı ‘Gözyaşlarım İftiharla Sunar’ı Destek Yayınları etiketiyle yayınladı.

Tavlı’yla, başrolünü üstlendiği tiyatro oyunu Can Erik’i, yeni kitabını ve bilinmeyenlerini konuştuk…

Yeni kitabınız ‘Gözyaşlarım İftiharla Sunar’la’ başlayalım. Bu kitabın sizdeki yerini ve çıkış hikayesini öğrenebilir miyiz?
Gözyaşlarım İftiharla Sunar, aslında bu zamana kadar yazmak istediğim ama bir türlü cesaret edemediğim bir kitaptı. Çünkü; bu kitapta kurgu yok, karakterler yok, tek bir kurgu ve karakter var, o da Murat Tavlı. Kendi duygu ve düşüncelerim, kendi hislerim, kendi yaşadıklarım ve kendi hayal kırıklıklarım… O yüzden çıkış hikayesi de kendimle dertleşmem diyebilirim.

Hiç tanımadığınız insanlara kendinizi bu kadar duru bir şekilde anlatmak nasıl bir duygu?
Ürkütücü…Çünkü insanlara kendinizi deşifre ediyorsunuz, zaaflarınızdan bahsediyorsunuz ve insanlar maalesef bunu iyi niyetle algılayamayacak kadar kötü.

murattavli-bulten5Kitap kapağındaki mısır patlaklarının nasıl bir anlamı var?
Gözyaşlarım İftiharla Sunar isminden dolayı bir Yeşilçam havasında. Sinema efekti taşıyan bir kitap ismi. Ben de oyuncu olduğum için böyle bir metafor kullanmak istedim. Mısır patlağı kutusu, hem hepimizin çok sevdiği, hem hepimizi maziye götüren, hem de kitabı okurken bir film seyrediyormuş havasını veren bir şey oldu.

İkinci kitabı çıkardığınızda diğer iki kitabımın konusu ve isimleri belli demiştiniz. Yazma süreci nasıl ilerliyor?
Önce kitabın ismini belirliyorum kafamda. Kitabı yazarken dikkat ettiğim tek şey, kurguyu tamamen kafamda tamamlamış olmak. Kurguyu tamamladıktan sonra bilgisayarımın başına geçip ince işçiliği yapıyorum. Çünkü kurgu benim için inşaatın kaba kısmı, oturup yazmak ise ince işçiliği.

HER ŞEY ZOR BU ÜLKEDE

Türkiye’de oyunculuk mu, yoksa yazarlık mı daha zor?
Türkiye’de hangi işi yapmak kolay? Önce onu konuşmak lazım. Türkiye’de öncelikle genç olmak çok zor, hayal kurmak ve umut etmek çok zor. Çünkü sürekli karşınıza engeller çıkacak. Bu ülkede öğretmen olsanız bile devlet size vermiş olduğu eğitim sistemini denetlemek adına KPSS diye bir sınava sokuyor. O yüzden ben okulu kazandım demekle, hayatı kazandım demek aynı anlama gelmiyor. Bakıldığı zaman her şey zor bu ülkede… Önemli olan zorluklara karşı pes etmeyip, mücadele etmek bizim elimizde. Bende bunu yapmaya çalışıyorum.

Kendinizi en yorgun ve bıkkın hissettiğiniz anlarda yeniden güçlenmek adına nasıl bir yol izlersiniz?
Ne kadar yüksekten düşersen o kadar yükseğe sıçrarsın hiçbir zaman bunu unutmam. O yüzden yaşamış olduğum olumsuzluklara, dargınlıklara, bıkkınlıklara ve yorgunluklara aldırış etmemeye çalışıyorum. Beni de güçlü kılan şey bu zaten.

Hayatınızın bir dönüm noktası var mı?
Hayatımın dönüm noktası 13 yaşında edebiyat öğretmenimin taklidini yaptığım için ceza olarak beni tiyatro kulübüne göndermesi. Bu sayede oyunculuğa adım atmış oldum ve hayatım böyle şekillendi.

murattavlikitapİNSANLARLA ETKİLEŞİM HALİNDEYİM

Murat Tavlı’nın bir günü nasıl geçer, neler yapar?
Eğer evimdeysem evimden çıkmıyorum, elimde kumanda, önümde çaydanlığım ve ailemle birlikte vakit geçirmekten ya da çocukluk arkadaşlarımla görüşmekten çok keyif alıyorum. Ama Murat Tavlı olarak sürekli uçuyorum… Sürekli insanlarla etkileşim halindeyim, çalışıyorum.

Popüler olmak sizde neleri değiştirdi?
Bende hiçbir şey değiştirmedi. Çünkü ben bunu işimin bir parçası olduğuna inanan ve bunu kabullenen biriyim. Yarın bir gün beni kimse tanımayabilir, bu popülerliğim olmayabilir. Bu benim için önemli değil. Psikolojik açıdan var olabilmek için bunu yapmak zorundayım. Çünkü şöhret aynı zamanda psikolojik bir travma.

Biraz da tiyatro oyununuz Can Erik’ten bahsedelim… Can Erik’i oynamak nasıl?
Ben bu zamana kadar bana hep zıt olan karakterleri canlandırdım. Bir oyuncu için kendinden uzak olan karakterleri canlandırabilmek gerçekten çok büyük bir şans. Ben bu şansa sahip olduğum için tiyatromuzun yönetmeni Nami Esatgil’e çok teşekkür ediyorum. Ben Can Erik’le çok eğleniyorum ve onun sayesinde farklı bir adamı tanıyorum.

MURAT TAVLI’NIN ‘EN’LERİ 

EN keyif aldığı aktivite: Futbol oynamak.
EN sevdiği eşya: Çaydanlık
EN sevdiğini yemek: İzmir köfte
EN sevdiği kitap: Franz Kafka – Milena’ya Mektuplar
EN sevdiğini film: Yeşilyol
EN sevdiğini sanatçı: Şener Şen
murattavli-bulten4
KELİMELERLE MURAT TAVLI
Aile: Hayat.
Hayal: Ben.
İlham: Hayal kırıklıklarım.
Aşk: Nasip.
Sevgi: Kalıcı olan.
İzmir: Ruhum.
İstanbul: Keşmekeşlik.
Şehzade: Emanetim.

Son güncelleme: 16:54 - 28.03.2018