Muratpaşa Belediyesi 2’nci Antalya Edebiyat Günleri başlıyor

Muratpaşa Belediyesi’nin Antalya ve Türkiye’nin edebiyat dünyasına katkıda bulunmak amacıyla ilkini geçen yıl gerçekleştirdiği ‘Antalya Edebiyat Günleri’nin 2’ncisi 23 Mart perşembe günü başlıyor

Muratpaşa Belediyesi 2’nci Antalya Edebiyat Günleri başlıyor

Şükrü Erbaş, Ahmet Telli, Ferruh Tunç'un saat 16.00'da Antalya Sanatçılar Derneği'nde (ANSAN) gerçekleştirilecek ‘Şiir Matinesi'yle başlayacak Antalya Edebiyat Günleri, aynı gün saat 19.30'da Ahmet Telli şiirlerinin sanatın resim, heykel gibi farklı formlarında yeniden yorumlandığı ‘Renkler, İmgeler, Sözcükler: Ahmet Telli’ sergisinin açılışıyla devam edecek.

antalya3

Muratpaşa Belediye Fuayesi'nde açılacak sergi 3 gün boyunca devam edecek Edebiyat Günleri kapsamında ücretsiz gezilebilecek. Antalya Edebiyat Günleri'nde ilk gün “Sen benim şiir tarafımı sev” başlığıyla düzenlenecek ‘Edebiyat Geceleri'yle sona erecek. Saat 20.00'de Belediye Kültür Salonu'nda düzenlenecek etkinlikte Turgut Uyar'ın ‘Denge'sinden Yahya Kemal Beyatlı'nın ‘Sessiz Gemisi'ne, Kemal Burkay'ın ‘Gülümse'sinden Nazım Hikmet'in ‘Seni Düşünmek Güzel Şey' ve Murathan Mungan'ın ‘Maskeli Balo'suna 12 bestelenmiş şiir, piyano, keman, çello, gitar, bağlama ve perküsyondan oluşan orkestra tarafından yorumlanacak. Orkestraya, vokallerde İlke Türkdoğan ve Görkem Aydanarığ, danslarıyla Berkalp Üler ve Cansel Büşra Kuşçu eşlik edecek.

antalya5

Antalya Edebiyat Günleri'nde 2'nci gün, 24 Mart Cumartesi, ANSAN'da Özcan Karabulut modaratörlüğünde Ayşegül Tözeren, Faruk Duman, Feyza Hepçilingirler, Hasan Özkılıç ve ANSAN Başkanı Cahit Çakcıl'ın konuşmacı olarak katılacağı ‘2000'lerde Öykü: Bana Hikaye Anlatma’ başlıklı panelle başlayacak. Etkinliğin 2'nci günü “Bir insanı sevmek onun öyküsünü sevmektir” başlığında Oğuz Atay'dan Tomris Uyar'a, Sait Faik Abasıyanık'tan Murathan Mungan'a öykülerin okunup piyano, kemal ve gitar orkestrası ve dans eşliğinde yorumlanacağı geceyle devam edecek.

EN İYİLERE ÖDÜL

Gecede, ayrıca, yazın dünyasının en canlı alanlarından biri olan öykü dalında geleneksel olarak verilen ‘Muratpaşa Öykü Ödülleri' de bu yılki sahiplerine takdim edilecek. Seçici Kurul'un 1 Ocak – 31 Aralık 2016 tarihleri arasında Türkçe yayımlanmış öykü kitapları arasında yaptığı değerlendirme sonucunda bu yıl, ‘En İyi Öykü Kitabı' dalında ‘Kuyuda' kitabıyla Belma Fırat, ‘En İyi İlk Öykü Kitabı' dalında ise ‘Şu Yağmur Bir Yağsa' ile 72 yaşında ilk öykü kitabını yayımlayan Kamil Erdem değer görüldü.

antalya4

ONUR ÖDÜLÜ ZÜLFÜ LİVANELİ’NİN

Muratpaşa Belediyesi 2'nci Antalya Edebiyat Günleri, bir kuşaktan bir kuşağa uzanan 300'ün üzerinde bestesi, 40 dilde yayımlanan romanları, dünyada barış ve demokrasinin kökleşmesi, gelişmesi için verdiği mücadeleler nedeniyle bu yıl ki ‘Onur Ödülü'nün sahibi olan Zülfü Livaneli'ye ödülünün takdim edileceği geceyle sona erecek. Saat 20.00'de Belediye Kültür Salonu'nda gerçekleştirilecek gecede ayrıca yazarın ‘Serenad' romanından 50 dakikalık bir bölüm 12 kişilik keman orkestrası ve piyano eşliğinde tiyatro ve modern dansla yeniden yorumlanacak. Edebiyat Geceleri'ne Çiğdem Bulut yönetmen olarak imza atarken orkestra şefliğini Mehmet Çalış üstlendi.

Loading...