Muzaffer Tayyip Uslu kimdir? İşte Muzaffer Tayyip Uslu hayatı…

Muzaffer Tayyip Uslu, 1922 yılında İstanbul'da doğdu. Yaşamının büyük bölümü Zonguldak'ta geçen Muzaffer Tayyip Uslu "Zonguldaklı şair" olarak anılmıştır. Peki Muzaffer Tayyip Uslu kimdir, kaç yaşında hayatını kaybetti?

Muzaffer Tayyip Uslu kimdir? İşte Muzaffer Tayyip Uslu hayatı…

Kelebeğin Rüyası filminde yaşamından biri bölümü anlatılan Muzaffer Tayyip Uslu kimdir merak ediliyor. Şair Muzaffer Tayyip Uslu’nun hayatı…

MUZAFFER TAYYİP USLU KİMDİR

Muzaffer Tayyip Uslu, Arnavut bir babanın İstanbul doğumlu oğlu olsa da, kısacık ömrünün yarısını geçirdiği Zonguldak’ta yaşadıkları ve yarattıklarıyla oranın insanı olmuş ve “Zonguldaklı şair” olarak anılmıştır. Zonguldak’ta lise öğrenimi sırasında Behçet Necatigil’in öğrencisiydi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ndeki yükseköğrenimini yoksulluğu ve hastalığı nedeniyle sürdüremedi. Zonguldak’ta çalışmak zorunda kaldı da arkadaşı Rüştü Onur gibi veremden öldü. Necati Cumalı’nın notlarına göre Muzaffer Tayyip’in bir gözü doğuştan sakattır. Parasızlıktan sanatoryuma gidemez. Zonguldak’ta hastalığı ilerledikçe bir deri bir kemik kalır. 24 yaşında havasız ve karanlık babaevinde abdesthaneden yatağına götürülürken annesinin kucağında ölür. O dönem yayınlanan şiirleriyle en iyi şairlerden biri kabul edilmiş, yaşamındaki acılara karşın, gizli bir üzgünlük içinde yaşamanın güzelliğini yazmıştı. Şiirlerini Şimdilik adlı bir kitapta topladı (1945). Ölümünden sonra Necati Cumalı şiirlerini ve yazılarından seçmeleri Muzaffer Tayyip adlı bir kitapta topladı.