Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Müzeyyen Senar’sız 3 yıl… ‘Cumhuriyetin Divası’ anılıyor
Müzeyyen Senar’sız 3 yıl… ‘Cumhuriyetin Divası’ anılıyor
Türk müziğinin en güçlü isimlerinden birisiydi Müzeyyen Senar. Nam-ı diğer, 'Cumhuriyetin Divası'ydı. Bundan 3 yıl önce 97 yaşında hayata gözlerini yumdu. Sevenleri, onu unutmadı.
Kültür Sanat 8 Şubat 2018 - 13:35

‘Cumhuriyetin Divası’ Müzeyyen Senar, bundan 3 yıl önce 8 Şubat 2015’te İzmir’de yaşama veda etti. Halkın ona olan sevgisi ve saygısı ise azalmadı. Senar’ı ölüm yıl dönümünde binlerce kişi andı.

97 yaşında hayata gözlerini yuman Müzeyyen Senar, 1918 Bursa – Keles’te doğdu. Müzikle genç yaşta tanıştı. Eğitimine, Anadolu Musiki Cemiyeti'nde kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı. Güçlü sesi dikkat çeken Müzeyyen Senar'ın ünü yayıldıkça hafız Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lem'i Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi devrin önemli üstatları da Senar’a dersler verdi.

Kemal Niyazi Bey ile İstanbul Radyosu'nda şarkı söylemeye başlayan Müzeyyen Senar, Perşembe günleri ilgiyle izlenen bu programla geniş kitleler tarafından tanındı. Onu dinlemeye gelenler arasında 10. Yıl Belvü Gazinosu'nun sahibi İbrahim Dervişzâde de bulunuyordu. Dervişzâde, Senar’ı gazinonun 1933 yılının yaz sezonunun yıldızlar programına dahil etti.

ATATÜRK’ÜN EN SEVDİĞİ SANATÇILARDAN BİRİSİYDİ

Müzeyyen Senar'ın yeteneği, Cumhuriyetimizin kurucusu ve Türk sanat müziğinin büyük hayranı Mustafa Kemal Atatürk tarafından da fark edildi. Senar, birçok kez Atatürk’ün huzurunda, özel meclislerinde şarkı okudu. Müzeyyen Senar Atatürk'ün en sevdiği sanatçılardan biriydi.

ATATÜRK: ‘BUNU OKU ÇOCUK’

Müzeyyen Senar ‘ilk’leriyle her zaman gurur duydu ama onu en çok gururlandıran, mutlu eden Atatürk’ün huzurunda şarkı söylemesiydi. Senar’ın anlattıklarıyla 1936 yılına dönüyoruz:

“Yıl 1936’ydı… Dolmabahçe Sarayı’na götürdüler beni. Kemani Nobar Bey (Nobar Tekyay) giderdi saraydaki sazlı sözlü toplantılara. Onunla gittim. İngiliz Kralı 8. Edward ile o zaman sevgilisi olan Madam Simspon da sarayda konuktu o gece. Dizlerim titriyordu, ağzım heyecandan kupkuruydu. İçeri girdik, üzeri donatılmış geniş kocaman bir masa vardı. Herkes yabancıydı, kimseyi tanımıyordum.

‘HEYECANDAN NASIL ÖLMEDİM, HAYRET EDERİM’

Safiye Ayla’yı gördüm, bir tanıdık o vardı. Beni Atatürk’ün yanına götürdüler. Gözlerine bakamıyordum ki. Çakmak çakmak, mavi mavi bakıyordu. Bir yanında Safiye oturuyordu, diğer yanına de beni oturttular. Az sonra, elimde olan kara kaplı defteri aldı Atatürk, karıştırdı. İçinde repertuarımdaki şarkılar vardı. Bir hicazkar buldu, ‘Bunu oku çocuk’ dedi. Emredersiniz Paşam dedim. ‘Mani Oluyor Halimi Takrire Hicabım / Üzme Yetişir Üzme Firakınla Harabım’ şarkısını okudum. Ardından da Rumeli türküleri. Birkaç ay sonra Bursa Belediye Sarayı’nın açılışı için Selahattin Pınar ‘Hadi Bursa’ya gidiyoruz’ dedi. Atatürk istemiş benim katılmamı. Bursa Çelik Palas’ta balo yapıldı. Komparsita eşliğinde Atatürk’le dans ettik. Bunu hayatım boyunca unutamam. Heyecandan nasıl ölmedim, hâlâ hayret ederim!”

muzeyyen2muzeyyen3muzeyyen4

1938 yılında Ankara Radyosu'nun ilk yayınlarına katıldı ve 1941 yılına dek radyo aracılığıyla dinleyicileri ile buluşmayı sürdürdü. Türkiye'nin ünlü gazinolarında yaptığı başarılı sahne programları ve plak çalışmalarıyla Türk musikisine yeni bir soluk getiren Müzeyyen Senar, son sahne konserlerini 1983 yılında İstanbul Bebek Gazinosu'nda verdi.

 

Bu tarihten sonra yalnızca ender anlarda, müzikli özel toplantılarda şarkı söyledi.

muzeyyen1
muzeyyen5

Son güncelleme: 13:36 - 08.02.2018