Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Müziğin içinde doğdum
Müziğin içinde doğdum
İspanyol sanatçı Silvia Perez Cruz, albümü ‘Vestida De Nit’ ile 20 Şubat’ta İş Sanat’ta dinleyicilerin karşısına çıkacak. Crıuz, konser öncesinde SÖZCÜ’ye konuştu.
Sercan MERİÇ
Kültür Sanat 10 Şubat 2018 - 04:53

“Müzik, ailemin bana öğrettiği en değerli şey” diyorsunuz. Müziğe nasıl başladınız?

Müziğe dört yaşında başladım. Babam gitarist. Ben de annem ve babamdan dinlediğim şarkılarla büyüdüm. Sadece müzik değil annemin sanat okulu sayesinde dans, oyunculuk gibi birçok sanat dalıyla tanışma şansım oldu. İlk yıllarda piyano ve alto saksafon eğitimi aldım. Sonrasında babama eşlik ederek şarkı söylemeye başladım. Caz şarkıcılığına geçtikten sonra birçok grupla birlikte profesyonel anlamda müziğe devam ettim.

– ‘Vestida De Nit' adlı albümünüzün hazırlanış öyküsünü anlatır mısınız?

‘Vestida De Nit' 2017'de yayınlandı. Albümde gerçekten istediğim tarzı yansıtmak için uzun süre çalıştık. Albümde düzenlemeleri Javier Galiana de la Rosa, Joan Antoni Pich, Carlos Monfort ile birlikte yaptık.

perezcruz_bcn2015_merimee_16

Farklı sanat dallarında olmayı seviyorum

– Enstrümanist olarak gündeminize aldığınız projeler var mı?

Enstrüman çalmak, müzikle ilgili yeni bir şeyler öğrenmek içimdeki en güçlü dürtülerden. Enstrümanist olarak gündemde bir proje yok. Şarkı söylemeye başladıktan sonra enstrümanımdan biraz koptum. Zaman zaman dönmeyi düşünüyorum, hatta yeni enstrümanlar üzerinde de çalışıyorum.

shutterstock_137426048

– Fim soundtrack'i de hazırladınız ve bu süreçte oyunculuk da yaptınız. Oyunculuk kariyeriniz nasıl başladı?

‘Cerca De Tu Casa' için müzik yapmaya karar vermiştim ancak yönetmen Eduard Cortés filmde rol almam konusunda ısrarcıydı. Ben de bu teklifi kabul ettim. En son biri orijinal ikisi cover olmak üzere İspanya-Uruguay ortak yapımı Uruguaylı yönetmen Alvaro Brechner'in bir projesi için şarkılar hazırladım. Ve aktris olarak küçük bir rol de canlandırdım.

shutterstock_137426042

En sevilen şarkılarımı söyleyeceğim

– 20 Şubat'taki İstanbul konseriniz için neler söylemek istersiniz?

İstanbul'a yıllar sonra tekrar bir konserle gelmek beni ve müzisyen arkadaşlarımı çok mutlu etti. 20 Şubat akşamında, kariyerimde dinleyicilerim tarafından en çok sevilen şarkılardan oluşan bir repertuvar sunacağım.