Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Müzik dünyasında yeni bir soluk: Meltem Yaman
Müzik dünyasında yeni bir soluk: Meltem Yaman
Meltem Yaman, medyaya spiker olarak girdi. Ardından devlet memurluğuna geçti ve hemşire olarak çalıştı. Müzikten kopamadı ve ilk teklisi 'Bu Kadarı Fazla' ile müzik sektörüne giriş yaptı. Şarkının söz ve müziği Yaman'a ait. Yaman'la ilk single'ının heyecanını ve gelecek planlarını konuştuk. 
Kültür Sanat 12 Mart 2018 - 15:32

Uzun yıllar sunuculuk yapan Meltem Yaman'ın ‘Bu Kadarı Fazla’ adını verdiği ilk single çalışması müzikseverlerle buluştu. Soner Sarıkabadayı'nın sahibi olduğu Pdnd müzik etiketiyle çıkan single’ın sözleri Meltem Yaman'a ait. Müziği ise Asım Gökmen&Meltem Yaman’a… Aranjesini Can Tosun'un yaptığı single'ın mix masteringi ise Burak Sarıkaya imzası taşıyor. Şarkının klibini ise Mustafa Özen çekti.

Bu Kadarı Fazla single’ı ile ilk kez müzikseverlerin karşısına çıktınız. Nasıl çıktı bu şarkı?
Aslında bu şarkını bir hikayesi var. O dönemde bir ilişki yaşıyordum ve ben ne kadar onun üzerine titrediysem, ters tepti. İstediğim değeri göremedim. Bir de acı çekiyordum. Çok üzülüyordum. Ben aslında hemşireydim. Bir gün nöbette gözü yaşlı otururken, kağıdı kalemi aldım elime ve hislerimi yazdım. Gece 3:20 civarındaydı. Yaşadıklarımı ve yaşayacaklarımı düşünüyordum. Sonra, bu yazdığımı besteci arkadaşım Asım’a (Gökmen) gönderdim. Bir şeyler yapmıştı üzerinde. Daha sonra bir araya geldik. Ben bir şeyler kattım, o bir şeyler kattı ve şarkı haline geldi.

Daha öncesinde söz yazıyor muydunuz?
Yazıyordum.

Hemşire olarak nerede çalışıyordunuz?
Zeynep Kamil Hastanesi’nde başladım devlet memuru olarak. Özel sektörde de çalıştım. Şarkıyı, özel hastanede yazdım. Aslında benim tekrar hemşireliğe dönmemdeki sebep de erkek arkadaşım olmuştu. Ben spikerlik ve modellik yapıyordum. O, istemediği için hemşireliğe geri dönmüştüm.

Tüm bunlar sizi müzik dünyasına itmiş…
Aynen öyle oldu (Gülüyor).

meltemyamanbulten4
MÜZİK HEP HAYATIMIN İÇİNDEYDİ

Ne kadar şarkı var?
500’den fazla yazmış olduğum şarkı sözü yazdım. 100 kadarı bestelendi.

Genellikle aşk temalı mı?
Genelde aşk temalı. Ne kadar acı çektiğimi siz hesaplayın.

Ne zaman ilgilenmeye başladınız müzikle?
Aslında müzik hep hayatımın içerisindeydi. Ben daha bebekken şarkı söylüyormuşum. İlkokul, ortaokul dönemimde hep şarkı söylerdim. Çorum’da okudum. Ben yatılı okulda okudum. Sonra, devlet memuru olarak İstanbul’a geldim. Öncesinde Kocaeli’de okudum. O sırada da şarkı söylüyordum. Hiç sahne almıyordum ama bir yere gittiğimizde bir iki şarkı söylerdim. Sahne yapmayı o zamanlar düşünmemiştim. Bir gün sahneye çıkacaksam, önce albümüm çıksın, diye düşünüyordum. Benim zaten profesyonel manada şarkı sözü yazmam, o ilişki yaşadığım dönemde başladı.

‘YENİ BİR POP SOUND’I ORTAYA ÇIKARMAYA ÇALIŞTIK’

Soner Sarıkabadayı ile nasıl kesişti yolunuz?
Bir prodüktör arayışına girdik önce. Sektörde büyük isimler var ama müzikten gelen birisi olsun istedik. Tabii, o da kabul edecekse… Bir arkadaşımın nişanlısıyla konuşurken, “Senin için ne yapabilirim” diye sordu. Ben de ona yapımcı aradığımı söyledim. Soner Bey ile çocukluk arkadaşı olduğunu söyledi. O şekilde buluştuk. İyi ki de olmuş.
meltemyamanbultenMüzik tarzınızı “Yeni bir pop sound’u ortaya çıkarmak” diye tarif ediyorsunuz…
Sadece elektronik müzikten oluşmuyor bizim yaptığımız iş. Eskisi kadar canlı kayıtlar kullanılmıyor. Biz müziğimize farklı efektler koyduk. Standart elektronik altyapıyı kullanmadık.

Klip nasıl ortaya çıktı?
Yönetmenimiz Mustafa Özen ve ekiple çektik klibi. Aslında, nasıl yapalım, diye düşünüyorduk. Bütün fikir, ekibe ait. Kıyafetlerden senaryosuna kadar… Nişantaşı’nda otururken, bir mağazada çiçeklerden oluşan bir kıyafet gördük. Daha sonra öyle bir kıyafet tasarlamayı düşündük. Eminönü’nden bine yakın çiçek aldık ve gelinlik kalıbının üzerine onları yapıştırdık. Kıyafet fikri öyle çıktı. Styling’i de estetisyenim yaptı.

Şarkı bir aşk hikayesini anlatıyor ama klipte erkek yok…
O da yönetmenimizin fikriydi. Biraz klişe olurdu öylesi. Tek başımıza, Hollywood görselleri, nostalji görünümler etrafında dolaştık. Bir kadının ne kadar farklı olabileceğini göstermeye çalıştık.

EKİP İŞİ ÇOK ÖNEMLİ

Müzik sektörüne girdikten sonraki gözlemleriniz ne?
Televizyon sektörüne göre biraz farklı bir sektör. Ne kadar iyi klipler de çekseniz, ne kadar iyi tanıtımlar da yapsanız, eserinizin iyi olması gerekiyor. Ama, iyi ve kötüyü belirleyen normlar da esnek. Biraz, desteğe ihtiyacı olan bir sektör. Ekip işi önemli. Herkesin çok iyi çalışması ve yapılan işe inanması gerekiyor.

meltemyamanbulten5
Şarkı ilk piyasaya çıktığında ne hissetiniz?
Ne zaman çıkacak diye heyecanla bekliyordum. Saat 11:00 ile 13:00 civarında çıkacak dedi. Gece uyuyamadım. Sabaha doğru sızmışım. Uyandığımda YouTube’da yayınlandığını gördüm. Ekrana kilitlenip kaldım, iki gün boyunca.

Feyz aldığınız isimler var mı?
Tarkan, Ajda Pekkan, Gülşen’e ayrı, Sıla, Mabel Matiz’e ayrı hayranlığım var. Kimisi bu işi popüleritesiyle taşıyor. Kimisi de gerçekten üretiyor. Sıla, o konuda çok büyük.

ʻʻ
Şu anda yeni parçalar bakmaya başladık. Bendeki şarkıların, şu anki ruh halime uygun olmadığını düşünüyorum. Gelen şarkıları dinliyoruz. Çok değil, 2-3 ay sonra, ikinci teklimizi yayınlamayı düşünüyoruz. Daha hareketli bir şarkı olacak. Bir de ilk teklimizde yapmak istediğimiz bazı şeyler vardı. Mesela dans performansı sergilemek istiyorum. Dans edebilen, performans gösterebilen sanatçılar çok Türkiye'de. Ben de onlara katılmak istediğimi göstermek istiyorum.
Son güncelleme: 19:08 - 12.03.2018