Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Müzik sadece aşktan ibaret değil’
‘Müzik sadece aşktan ibaret değil’
İlk stüdyo albümü 'Zaman' ile müzikseverlerin karşısına çıkan Şeyma Özbay, 'Herkes Konuşur' şarkısının feminist bir temaya sahip olduğunu belirterek, "Müzik sadece aşk şarkılarından ibaret değil" dedi. 
Kültür Sanat 7 Mart 2018 - 11:01

Arpej Yapım etiketi ile yayınlanan ilk stüdyo albümü ‘Zaman’ ile müzikseverlerin karşısına çıkan Şeyma Özbay; yeni video klibi ‘Herkes Konuşur’ ile 8 Mart’ta kadınlara sesleniyor.

‘Herkes Konuşur’ eseriyle Dünya Kadınlar Günü’nde sistemi, toplum dayatmalarını, kadın ve erkeğe dayatılan rolleri, haksızlıkları eleştiren Şeyma Özbay, “Son yıllarda ne yazık ki şiddet ve karmaşanın git gide arttığı talihsiz bir dönemden geçiyoruz. Herkes Konuşur tam olarak bu karmaşayı; Sistemi, toplumsal dayatmaları, cinsiyet rollerindeki uçurumlaşan farklılıkları, zorbalıkları, haksızlıkları ve eşitsizlikleri sorgulayan ve eleştiren bir şarkı. Telaffuz etmekten bile çekindiğimiz ‘kadın’ kelimesini bolca vurguluyorum. Son zamanlarda artan kadına baskı, istismar, şiddet ve cinayetlere karşı, hem kadınlar hem erkekler olarak dik durmaya, güçlü olmaya, farklılıklarımızla özgürce korkmadan yaşayabilmek adına ses çıkarmaya birlikte durmaya ihtiyacımız var” dedi.

‘ATARLI AŞK ŞARKILARINA ALIŞTIRILDIK’

Sanatçıların toplumun sorunlarını anlatmakla ilgili bir misyonu olduğunu söyleyen Özbay, “Biz atarlı, sitemkar acılı aşk şarkılarına fazlasıyla alıştırıldık. Ancak, müzik sadece aşk şarkılarından ibaret değil. Müzisyenler de kendilerine düşen şekilde toplum sorunlarını dile getirmeli, ses vermeli. Ben de bir kadın ve bir müzisyen olarak hem maruz kaldığım hem tanık olduğum her olumsuzluğu bildiğim şekilde ifade etmekle yükümlüyüm” açıklamasını yaptı.