Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Nâzım Hikmet 117 yaşında anılacak
Nâzım Hikmet 117 yaşında anılacak
Usta şair, romancı, oyun ve anı yazarı Nâzım Hikmet Ran, 117. doğum yıldönümünde çeşitli etkinliklerle anılacak.
Kültür Sanat 9 Ocak 2019 - 12:53

Nâzım Hikmet’in 117’inci yaş günü için 15 Ocak’ta, saat 11.00'de şairin ülkesinden ayrıldığı son nokta olan Tarabya'da artık gelenekselleşen “Nâzım'a Karanfiller” etkinliği gerçekleştirilecek. Ardından, 18.30'da başlayacak ikinci etkinlik “Çocukların Barışı” konulu serginin açılışı ile gerçekleşecek. Nâzım Hikmet Vakfı girişimi, Türkiye PEN Yazarlar Derneği ve Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği'nin katkılarıyla, Nâzım Hikmet'in “Kız Çocuğu” şiiri, 30 kadar dile çevrilip, farklı ülke çocukları tarafından resimlerle yorumlanmıştı. Sanat yönetmeni Metin Deniz'in düzenlemesiyle sergi bu yorumlardan bir seçkiyi içeriyor. Saat 19.30'da ise “Barış İçin Müzik Orkestra ve Korosu”nun dinletisi yer alacak.

NAZIM İÇİN ÇALACAKLAR

Toplumsal ve kültürel dönüşümü de gerçekleştiren “Barış için Müzik Çocuk ve Gençlik Orkestra ve Koroları” bu kez Nâzım Hikmet için ve barış için söyleyip çalacaklar. Sergi ve Konser; Şişli Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi'nde ücretsiz olarak gerçekleşecektir.