Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Nâzım Hikmet İnceleme ve Araştırma Ödülü’nde sürpriz
Nâzım Hikmet İnceleme ve Araştırma Ödülü’nde sürpriz
Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nın, Nâzım Hikmet üstüne yapılan çalışmalara verdiği İnceleme ve Araştırma Ödülü, bu yıl kimseye verilmeyecek. Seçici kurul, kendilerine gelen çalışmaların hedeflenen ölçütleri karşılamadığını açıkladı. 
Kültür Sanat 15 Ocak 2018 - 10:49

Nâzım Hikmet İnceleme ve Araştırma Ödülü’ne bu yıl dört çalışma başvurdu. Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı'ndan Hıfzı Topuz, Prof. Dr. Cevat Çapan, Turgay Fişekçi; Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi'nden Prof. Dr. Murat Gülsoy, Doç. Dr. Zeynep Uysal; Kastamonu Üniversitesi Bilgi Belge Yönetimi Bölümü'nden Prof. Dr. Hasan Keseroğlu ve Nilüfer Belediyesi Kültür Müdürü Güney Özkılınç'dan oluşan seçici kurul, başvuru yapanlara teşekkür ederek, “Gelen çalışmaları değerlendirmiş ve katılan araştırmaların hedeflenen ölçütleri karşılamadığı sonucuna varmıştır” açıklamasını yaptı.

Nâzım Hikmet adına konulmuş bu ödülün hak ettiği kapsam ve değerde araştırmalarla birlikte anılması gerektiğini düşünen seçiciler kurulunun kararında ise şu etkenlerin belirleyici olduğu açıklandı: “Çalışmaların dağınık yapılı ve akademik disiplinden uzak olması, inceledikleri konulara ilişkin eksiklikler içermesi, geniş görüşlülük ve çok yönlülük yerine öznel yaklaşımlara yönelinmesi.”