Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Nazlı Masatçı’nın tutuklanmasına tiyatroculardan tepki: “Bütün sanat eserlerine özgürlük”
Nazlı Masatçı’nın tutuklanmasına tiyatroculardan tepki: “Bütün sanat eserlerine özgürlük”
Kadıköy Tiyatrolar Platformu, tiyatrocu Nazlı Masatçı'nın 2015'te oynadığı bir rolden dolayı "örgüt propagandası yaptığı" gerekçesiyle tutuklanmasına tepki gösterdi.
Kültür Sanat 5 Şubat 2019 - 16:01

KHK ile kapatılan İzmir Yenikapı Tiyatrosu oyuncularından Nazlı Masatçı, İzmir’deki Metin Altıok Kültür Merkezi’nde öğrencilerin basın açıklaması yapılmasına izin verilmemesi üzerine durumu hicveden bir performans sergiledi. Masatçı’ya bu performasından dolayı 1 yıl ceza verildi. Bu performansın sosyal medyada yayınlanmasının üzerine 6 ay daha cezaya hükmedildi. Bu cezaların ardından 2015’te ünlü Rus yazar Gogol’ün Palto isimli oyununu oynayan Masatçı hakkında açılan ve 5 ay cezayla sonuçlanan dava gündeme geldi. Daha önce 5 yıl süreyle hükmün açıklaması geri bırakılan dava ikinci bir cezayla kesinleşti. Masatçı, son iki yıldır ilk kez tutuklanan tiyatrocu değil. Daha önce de sosyal medyadan yapılan paylaşımlar nedeniyle tiyatrocular hakkında tutuklama kararı verildi. Kadıköy Tiyatroları, bu cezaları kınayan bir mesaj kaleme aldı ve durumu protesto etti.

Kadıköy Tiyatroları Platformu’nun açıklaması şöyle: 

“Bir tiyatrocu daha tutuklandı! 2016 yılında KHK ile kapatılan Yenikapı Tiyatrosu'nun oyuncularından olan Nazlı Masatçı'ya, Metin Altıok Kültür Merkezinde gerçekleşen, İzmir Alsancak'ta basın açıklaması yapmak isteyen öğrencilerin açıklama gerçekleşmeden gözaltına alınmasını hicveden bir performansta rol almasından dolayı örgüt propagandası yapmaktan 1 yıl ceza verildi. Aynı performansın videosunun sosyal medyada yayınlanmasından kaynaklı 6 ay daha ceza verildi. Toplam cezası 1 yıl 6 ay olan Masatçı, 30 Ocak 2019 tarihinde tutuklanarak İzmir Kadın Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. Ayrıca vicdani ret hakkının tanınması ve tutuklu vicdani retçi İnan Süer'in serbest bırakılması amacıyla, Gogol'ün Palto adlı eserinden hareketle sergilenen sokak tiyatrosunda rol aldığı için, TCK'nın 318'inci maddesi uyarınca hakkında açılan davada ‘Halkı askerlikten soğutmak' suçlamasıyla verilen ve Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması ile ertelenen cezası tekrar gündeme geldi.

nazli-masatci2
‘BÜTÜN SANAT ESERLERİNE ÖZGÜRLÜK’

Bir oyuncu ilk defa tutuklanmıyor bu ülkede. 17 Ağustos 2018 tarihinde tiyatro oyuncusu Cenk Dost Verdi tutuklandı ve yaklaşık beş buçuk aydır hapishanede. Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dramatik Yazarlık Bölümü öğrencisi Gizem Yerik tutuklandı ve hapishanede. Biz tiyatrocuların son yıllardaki en büyük sorunlarından biri sanata sansür oldu. Sanat eserleri yasaklanıp sansüre uğrarken, sanat eserlerinin ucube, sanatçıların müsvedde addedildiği bir dönemden geçiyoruz.

Nazlı Masatçı'nın oynadığı, İzmir'de sahnelenen ‘Bir Picasso Lütfen’ adlı oyun oyuncusunu bekliyor şimdi. Latin Amerikalı oyun yazarı Ariel Dorfman'ın bir oyununda yazdığı gibi ‘Sonra günün birinde bakarsınız ki, bu çılgınlık kendi sınırlarını aşıp sizin mahallenize girivermiş’ cümlesi anbean gerçeğe dönüşüyor. Sıranın başka bir sanatçıya gelmesini beklemeyeceğiz ve hiçbir koşulda susmayacağız.

Nazlı Masatçı'ya, Gizem Yerik'e, Cenk Dost Verdi'ye ve yasaklanan bütün sanat eserlerine özgürlük!”