Sözcü Plus Giriş

Necip Fazıl’ın ‘Reis Bey’i Şehir Tiyatroları’nda

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Necip Fazıl Kısakürek’in 1960 yılında yazdığı Reis Bey adlı oyunu bu hafta seyirciyle buluşturuyor

Güncellenme: 17:37, 28/02/2017
Necip Fazıl’ın ‘Reis Bey’i Şehir Tiyatroları’nda

Şükrü Türen'in yönettiği oyun, 1 Mart 2017 Çarşamba günü saat 20.30'da Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde ilk gösterimini yapıyor. Müziğini Mercan Dede'nin, dramaturgisini Hilmi Zafer Şahin'in, sahne tasarımını Emrah Kürekçi'nin, kostüm tasarımını Sebahat Çolakoğlu'nun, ışık tasarımını Şükrü Türen'in yaptığı oyunda; Berrin Koper, Caner Bilginer, Ceysu Aygen, Çağatay Palabıyık, Doğan Altınel, Fatma İnan, Gökhan Eğılmezbaş, Hakan Yavaş, Hasip Tuz, İbrahim Can, İbrahim Ulutaş, İskender Bağcılar, Lale Kabul, Mazlum Kiper, Mehmet Bulduk, Melisa Demirhan, Murat Derya Kılıç, Okan Karaca, Özgür Dereli, Rıdvan Çelebi, Selçuk Soğukçay, Şehnaz Bölen Taftalı ve Tanju Girişken, Yeliz Şatıroğlu, Ozan Akif Serman ve Sefa Turan rol alıyor.

reis2

Oyunun yönetmeni Şükrü Türen, Reis Bey hakkında şunları söylüyor: “Her insanın “içinde” aynı anda bir Hâkim, bir Savcı ve bir Avukat vardır ve hayatın akışı içinde rastladığı her türlü olay karşısında bunlardan biri harekete geçer; hüküm verir, suçlar ya da savunmaya geçer. “Sana ne, sen avukatı mısın?” cümlesi kadar abes bir cümle olamaz. Çünkü insanı insan yapan, belki de sadece bu duygulardır… Reis Bey'inki gibi bir hesaplaşma, zor, çok zor… Tiyatro da bunun için var zaten, iki bin beş yüz yıldır seyredip dersler çıkarabiliyorsunuz”

Oyun; 1-4 Mart 2017 ve 8-11 Mart 2017 tarihleri arasında Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde, 29 Mart-1 Nisan 2017 tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde.

İlginizi ÇekebilirAkasya Kültür Sanat'ta, sanat sezonuAkasya Kültür Sanat'ta, sanat sezonu