Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Nefes kesen bir soruşturma
Nefes kesen bir soruşturma
Okurları maceradan maceraya sürükleyen Ahmet Ümit, yeni kitabı ‘Kırlangıç Fırtınası’nda bir kez daha nefes kesen bir soruşturmayı konu ediyor. Komiser Nevzat bu kez çocuk tacizcilerini öldüren bir seri katilin peşinde...
Kültür Sanat 1 Nisan 2018 - 06:04

Röportaj: Birgan BİLEKE

– Komiser Nevzat hayranlarını bu kez nasıl bir macera bekliyor?

Başkomiser Nevzat bu defa çocuk tacizcilerini öldüren Körebe adında bir seri katilin peşinde. Ama sadece bir seri katille uğraşmıyor, aynı zamanda çocuk tacizcileri, organ mafyasıyla da mücadele ediyor. Ekip olarak nefes kesen bir soruşturmanın içinde insan ruhunun en karanlık yönleriyle karşılaşacaklar.

1-4

12'nin sırrı…

– 2012 yılında 12 cinayet işleyen bir seri katili konu ettiğiniz yeni kitabınızda 12 sayısının özel bir anlamı var mı?

Pisagor, hayatın anlamını sayılarla açıklamaya çalışmıştı. Biliyorsunuz birçok dinde 12 sayısı kutsaldır. Kadim kültürlerin çoğunda ayın ve güneşin 12 noktadan geçtiği varsayılırmış. Ayrıca 12 kuzey, 12 güney yıldızından söz edilir. Tevrat'ta da sık sık 12 sayısından bahsedilir. İsa Peygamber ve 12 havarisini de, sonra 12 İmam da var. Fakat benim, hayatın anlamını sayılarla açıklamak gibi bir niyetim yok. Romanımda 12 sayısının özel bir anlamı var. Seri katil için bu sayı çok önemli.

1-8

En tehlikelisi duyarsız insanlar

– Genellikle her kitabınızda bir yüzleşme söz konusu. Bu kez de, “Kim daha tehlikeli?” sorusunu yöneltiyorsunuz. Peki size göre bu dünyada en tehlikeli olan kim?

Duyarsız insanlar diyebilirim. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyen insanlar. Bence yeryüzüne ve insanlığa en büyük kötülüğü bu anlayışa sahip olanlar yapıyor. O yüzden aile içinde tacize göz yumuluyor, o yüzden zulme, yanlış gidişe karşı seslerini yükseltmiyorlar. Ama bilmiyorlar ki, hayatı ciddiye almayanları hayat da ciddiye almaz…

– Bugüne dek Komiser Nevzat'ı uğraştıran tüm katiller bir sebepten ötürü insan öldürmüş. Peki, sadece katil olmak için katil olmuş biri kitabınıza konu olacak mı?

Aslında bu çok da ilginç olur. Çünkü nedensiz kötülük ya da nedensiz cinayet insan ruhunu anlatmak için iyi bir konu olabilir. Çünkü “insan iyidir” diye bir önyargı var. İnsanın gerçekten iyi olabilmesi için öncelikle bu önyargıdan kurtulması gerekiyor.