Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Nejat Birecik kimdir? Nerede doğdu ve kaç yaşında? Birecik Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevinden ayrıldı
Nejat Birecik kimdir? Nerede doğdu ve kaç yaşında? Birecik Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevinden ayrıldı
Nejat Birecik kimdir? sorusu Biricik'in Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevinden ayrılmasının ardından merak ediliyor. Kariyerinde dizi filmler de bulunan Birecik nerede kaç yaşında ve nerede doğdu? İşte Birecik'İn biyografisi ve hakkında merak edilenler...
Kültür Sanat 3 Ocak 2018 - 14:56

İşte Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevinden ayrılmasından sonra hakkında Nejat Birecik kimdir? Nerede doğdu ve kaç yaşında? soruları sorulan Nejat Birecik’İn hayat hikayesi…

NEJAT BİRECİK KİMDİR?

Nejat Birecik, 1963 yılında Hatay’ın İskenderun ilçesinde dünyaya gelmiştir. Babasının memur olması nedeniyle İlk ve ortaokulu Karabük’te okuyan Birecik, daha sonra memleketi İskenderun’a dönerek tiyatro ile tanışmış ve bu bölümde okumaya karar vermiştir.

DEVLET KONSERVATUVARI’NDA TİYATRO OKUDU

1984 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Tiyatro ana sanat dalında eğitim gördü; Yıldız Kenter, Haldun Dormen, Güngör Dilmen’in öğrencisi oldu. 1990 yılında mezun oldu.

1990-1991 yılları arasında Tiyatro Stüdyosu’nun kuruluşunda bulunduktan sonra Dormen Tiyatrosu’nda yaklaşık 5 yıl, ağırlıklı fars türü oyunlarda görev yaptı. 1996 yılında kısa süreliğine ABD’ye gitti. Türkiye’ye döndükten sonra televizyon dizilerinde rol almaya başladı.

NEJAT BİRECİK SÖZCÜ ile ilgili görsel sonucu

Ağustos 2000’de Hilal Birecik ile evlendi. Çiftin Defne adında bir kız çocukları vardır.

2000 yılında Kenan Işık’ın davetiyle İstanbul Şehir Tiyatroları’na girdi. 2004 yılında genel sanat yönetmeni yardımcılığı ve yönetim kurul üyeliğine seçildi. 2007-2009 yılları arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları genel sanat yönetmenliği görevine vekâleten atanan Birecik, 2009 yılında asaleten atandı ve 2012 yılına kadar sürdürdü.

TRT BAŞDANIŞMANI DA OLDU!

2012 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Stratejist Genel Sanat Yönetmeni olan sanatçı, daha sonra TRT Kültür Başdanışmanı olarak görev aldı.

2014 yılının Ekim ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Nejat Birecik’i Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne vekaleten atadı. 12 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan üçlü kararnameyle görevini asaleten sürdürmekte oldu Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nden 3 Ocak 2018 tarihinde ayrılmıştır.