Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Neşet Ertaş’ ismine ihtiyati tedbir konuldu!
‘Neşet Ertaş’ ismine ihtiyati tedbir konuldu!
Türk halk müziğinin efsanesi Neşet Ertaş'ın ailesi, duayen ismi kendi adına tescil ettiren Osman Paşa Şahin’e dava açtı. Mahkeme, talebin üzerine 'Neşet Ertaş' isminin üçüncü kişilere devrinin önlenmesi adına ihtiyati tedbir kararı verdi.
Kültür Sanat 8 Kasım 2017 - 10:52

Habertürk’ün haberine göre; duayen ismin eşi Nigar Leyla, kızları Döne ve Canan ile oğlu Hüseyin, ticaretle uğraşan Osman Paşa Şahin'in Neşet Ertaş adını Türkiye Patent Marka Kurumu’nda (TPMK) kendi adına tescil ettirdiğini öğrendi. ‘Bozkırın tezenesi’ Neşet Ertaş’ın ailesi marka isim hakkıyla ilgili harekete geçti.

Aile, İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'ne marka tescilinin iptali davası açtı. Paşa'nın Neşet Ertaş isminin itibarından ve tanınmışlığından haksız bir biçimde faydalanmak istendiği belirtilen dava dilekçesinde, söz konusu ismin Neşet Ertaş ile de hiçbir bağlantısı olmadığı belirtildi.

Ertaş Ailesi, mahkemeden haksız ve yasaya aykırı olarak yapılan kötü niyetli tescilin iptalini ve hükümsüzlüğünü istedi.

Dava dilekçesini değerlendiren mahkeme, Neşet Ertaş markasının 3. kişilere devrinin önlenmesi için ihtiyati tedbir koydu.