Nilipek: ‘Şehirlerde kendi mitolojimizi yaratıyoruz’

Alternatif müzikte son iki yıla biri remix olmak üzere 3 albümün yanı sıra birçok cover şarkı sığdıran ve büyük bir hayran kitlesi yakalayan Nilipek, son albümü 'Döngü'yü bu ayın başında müzikseverlerle buluşturdu. Nilipek, kendisiyle ilgili "Biraz yürüyüp gitme, kaçma eğilimim var. Bu da galiba beni daha sakin bir insan yapıyor, çünkü kavga etmiyorum" dedi. 

Nilipek: ‘Şehirlerde kendi mitolojimizi yaratıyoruz’

Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nden mezun olduktan sonra Hollanda’daki Maastricht Üniversitesi’nde Biyolojik Psikoloji okuyan sanatçı, müzik dünyasına nasıl adım attığını, yeni albümü ‘Döngü’yü, projelerini ve müzikten zaman bulduğunda neler yaptığını anlattı.

İşte, Nilipek’in açıklamalarının satırbaşları:

“Döngü kısa bir hikâye aslında. Bir karakterin kıramadığı bir döngünün içinde kapalı kalmasını ve o döngüden kurtulma umudunu anlatıyor. Tekrar eden duyguları, tekrar eden olayları her seferinde yeniymiş gibi algılayabiliyor, geçtiğimiz yolları unutabiliyoruz, geride de hep tekinsiz bir his kalıyor. İlginç şekilde birlikte çaldığım arkadaşlarımla benzer duygulardan geçiyorduk, benzer döngüleri gözlemliyorduk. O yüzden bu albümü hep beraber yapmaya karar verdik, bu tekinsizlik hissini müzikal olarak nasıl anlatabiliriz, ona yoğunlaştık.

‘ŞEHİRDE MİTOLOJİ YARATIYORUZ’

Şehirde bence hepimiz kendi mitolojilerimizi yaratıyoruz; hiç haberi olmayan insanlara roller yüklüyor, onları belli kavramların simgeleri haline getiriyoruz. Yaşadığımız olayları hafızamızda çevirdikçe hikâyeleştiriyor, masallaştırıyoruz ve her şeyi bizim gördüğümüz gibi zannediyoruz. Değil hâlbuki… Hafızamız zaten güvenilir değil o kadar, duygularımızla, zamanla şekilleniyor çoğunlukla. Haliyle aslında bir mitoloji yaratmış oluyoruz; hem yarattığımız için merkezindeyiz, hem de yine yarattığımız için kuluyuz.

'Özgürlük, mutluluk, eşitlik 'Sonsuza Kadar' sürsün' İlginizi Çekebilir 'Özgürlük, mutluluk, eşitlik 'Sonsuza Kadar' sürsün'

‘MÜZİĞİ BİRİNCİL İŞ OLARAK YAPACAĞIMI DÜŞÜNMEMİŞTİM’

Üniversitede bir dönem 4 farklı grubum vardı bas gitar çaldığım veya söylediğim. Yüksek lisansta da Hypnotic School adlı bir dream pop grubundaydık hala beraber çaldığımız Can Aydınoğlu ile. Sadece müzik hep hayatımın parçası olduğu için birincil iş olarak müzik yapacağımı düşünememiştim.

Çok uzun zamandır illüstrasyon ve kısa bir süredir dövme yapıyorum. Eskiden konser fotoğrafı da çekiyordum, hatta analog fotoğraf makinası koleksiyonum var. Hala zaman zaman çekmeye çalışıyorum ama eskisi kadar zaman bulamıyorum. Kendi konser görsellerimi, albüm kartonetlerimi, kartonetlerdeki illüstrasyonları ben yapıyorum çoğu zaman.

nilipek4
‘EN ÇOK İSTEDİĞİM ŞEY ÇOCUK KİTABI YAZMAK’

Şu an sadece müzik var ama gelecek ne getirir bilemem. Aslında işi bırakırken en çok istediğim şeylerden biri çocuk kitabı yazmaktı, lakin albüm, kayıt, stüdyo derken kaynadı.

Değiştiremeyeceğim ya da değiştirmeye uğraşmanın değmeyeceğini düşündüğüm durumlarda çok takılmıyorum, biraz yürüyüp gitme, kaçma eğilimim var. Bu da galiba beni daha sakin bir insan yapıyor, çünkü kavga etmiyorum. Ama kendimi çok doğru tanımlayabileceğimi düşünmüyorum, belki bu soruyu grup arkadaşlarıma sormak lazım.”

DHA – ORHAN SENCER

Bağcan ailesi bu albümde buluştu İlginizi Çekebilir Bağcan ailesi bu albümde buluştu

Loading...