Sözcü Plus Giriş

‘Ninda’ Hitit tarihine ayna tutuyor

Kadın eliyle dünyaya iyilik taşıyan 'Ninda' takı sergisi sanatseverlerin ve şık kadınların gözdesi olacak

Güncellenme: 12:17, 06/02/2017
‘Ninda’ Hitit tarihine ayna tutuyor

Takı tasarımcısı Canan Alimdar; kadınların birleşmesiyle ortaya çıkan enerjinin dünyadaki kötülükleri yok edeceğini vurguladığı ‘Ninda’ adlı yeni koleksiyonunu aynı isimli sergiyle tanıtıyor.

canan2

Canan Alimdar 2006 yılında, neredeyse tamamen erkek-egemen olan kuyumculuk mesleğine gönül verdi. Alimdar takı tasarımının büyülü dünyasına adım atışının 10. yılını; Anadolu'nun 1000 tanrılı Hatti halkı Hititlerden esinlenen ‘Ninda’ isimli çok özel bir koleksiyon ile kutluyor. Koleksiyon, 9 Şubat – 13 Mart tarihleri arasında Adahan İstanbul Otel'de gerçekleşecek aynı başlıklı bir sergi ile hem takı, hem de tarih meraklıları ile buluşuyor.

canan5

Koleksiyona ismini veren Sümerce ‘Ninda’ kelimesi, Hitit çivi yazısının çözümünde anahtar olarak kullanılmış ve Hitit tarihinin gün yüzüne çıkmasında çok önemli rolü olan bir ideogram. ‘Ekmek’ anlamına gelen bu kelime sayesinde; Hititçe'den çevrilen ilk cümle olan “Ekmeği yiyeceksiniz, suyu da içeceksiniz” ile Hititçe çözümlenmiş ve Anadolu'nun bu en önemli kadim uygarlığı tarihe kazandırılmış.

canan3

‘Ninda;’ koleksiyonu Arinna, Aššu, Kaluppa ve Tavananna başlıklı dört seriden oluşuyor. Koleksiyonda, döneme ait belgelerde sıkça rastlanan halka küpelere ağırlık verilirken, bilezikler ve ürünlere özel olarak hazırlanan zincir kolyeler dikkat çekiyor.

canan4

Hitit hiyeroglif yazısında dişilik ve iyiliğin aynı sembolle, üçgenle anlatılmasından yola çıkan sanatçının tasarımları 9 Şubat – 13 Mart tarihleri arasında Adahan İstanbul Otel'de sergilenecek.

İlginizi Çekebilir'Ebedi Gergefte Ayak İzleri' Venüs Sanat'ta'Ebedi Gergefte Ayak İzleri' Venüs Sanat'ta