Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Notre Dame yandı, ‘Kamburu’ zirveye oturdu
Notre Dame yandı, ‘Kamburu’ zirveye oturdu
Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan ve dünyanın en önemli mimari yapılarından olan Notre Dame'ın yanmasının ardından Victor Hugo'nun kaleme aldığı Notre Dame'ın Kamburu en çok satanlarda birinci sıraya yükseldi.
Kültür Sanat 16 Nisan 2019 - 15:49

Dünya, 1163’te yapımına başlanan ve inşası 182 yıl süren Notre Dame’ın yanmasının şokunu yaşıyor. Katedral, dünyanın en önemli mimari yapılarından birisiydi. Dünyanın çeşitli sanat eserlerine ilham olmuştu. O eserlerden birisi de ünlü Fransız yazar Victor Hugo’nun kaleme aldığı Notre Dame’ın Kamburu’ydu. Yangının ardından binlerce kişi söz konusu romana atıfta bulundu.

Victor Hugo, romanı 1829’da yazmaya başlamıştı. Hugo, 1831’de yayınlanan romanda Notre Dame katedrailinin yerine yeni bir yapının inşa edilmesini eleştiriyor, söz konusu Gotik mimari şahaserin kurtarılması gerektiğini vurguluyordu.

Sputnik’in haberine göre, dünyayı sarsan yangın ile birlikte kitap da Amazon’da en çok satanlar listesinde zirveye yerleşti.

Hugo’nun en önemli eserlerinden olan Notre Dame’ın Kamburu’nu Türkiye’de İmge Kitabevi, İskele Yayıncılık, Can Yayınları, İş Bankası Kültür Yayınları gibi yayınlar basmıştı.